Üçgen Prizma Özellikleri Nedir?

Bir prizma, iki özdeş ucu, düz yüzleri olan ve tüm uzunluğu boyunca aynı kesite sahip katı bir nesnedir. Prizmanın uçlarının şekilleri ona üçgen prizma, kare prizma veya beşgen prizma gibi bir isim verir. Üçgen prizma, enine kesiti üçgen şeklinde olan bir prizmadır, yani iki üçgen taban ve üç dikdörtgen kenar. Bu yazıda üçgen prizma hakkında daha ilginç gerçekleri öğrenelim.

Üçgen Prizmanın Tanımı

Üçgen prizma, eşit paralel çizgilerle bağlanmış bir üçgen şeklinde iki özdeş ucu olan bir 3B şekildir. Üç dikdörtgen kenarı ve her iki tarafında birbirine paralel ve uyumlu iki üçgen tabana sahip bir çokyüzlüdür. Üçgen prizmanın yüksekliği, iki paralel tabanın merkezleri arasındaki dik mesafedir. Üç dikdörtgen kenar, tabanın köşelerini ve kenarlarını birbirine bağlamaya yardımcı olur ve dikdörtgen tabanın kenarları yan yana birbirine bağlanır.

Üçgen Prizma Anlamı

Üçgen prizma, üç dikdörtgen kenarı ve birbiriyle aynı iki üçgen kenarı olan bir 3B çokyüzlüdür. Üçgen prizma, yüzleri olarak dikdörtgenler ve üçgenler olmak üzere 2B şekillerden oluşur. Prizmanın üstü ve altı, taban olarak bilinen üçgen şeklindedir. Dikdörtgen kenarlara yan yüzler denir. Üçgen prizma, birbirine uyumlu 2 üçgen taban, birbirine uyumlu dikdörtgen şeklindeki 3 yan yüz, 9 kenar ve 6 köşeden oluşur.

Sağ Üçgen Prizma

Dik üçgen prizma, birbirine paralel ve uyumlu iki üçgen yüzü olan bir prizmadır. Sağ üçgen prizmadaki üç dikdörtgen yüz, üçgen yüzlere diktir. Dikdörtgen kenarların ya dikdörtgen ya da eğik olduğu söylenir. Çünkü prizmalar sadece üçgenlerle sınırlı değildir. Dik üçgen prizmanın şeklinin 6 köşesi, 9 kenarı ve 5 yüzü vardır.

Bu ilginç makaleye göz atarak yüzey alanını hesaplamanın yanı sıra sağ üçgen prizma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Üçgen Prizma Özellikleri

Üçgen prizmanın özellikleri, onu kolayca tanımlamamıza yardımcı olur. Aşağıda üçgen prizmanın birkaç özelliği listelenmiştir:

  • Üçgen prizmada toplam 5 yüz, 9 kenar ve 6 köşe vardır.
  • Üç dikdörtgen yüzü ve 2 üçgen yüzü olan bir çokyüzlüdür.
  • Üçgen prizmanın tabanları eşkenar ve yan yüzleri kare ise buna yarı düzgün üçgen prizma denir.
  • İki üçgen taban birbirine eş ve paraleldir.
  • Üçgen prizmanın herhangi bir kesiti üçgen şeklindedir.
Popüler Konu:  Geometrik Şekiller Nelerdir?

Üçgen Prizma Ağları

Üçgen prizma ağı, üçgen prizmayı oluşturan iki şeklin açıkça görüldüğü yerde prizmanın açılıp düzleştirildiği zaman olarak adlandırılır-iki üçgen ve üç dikdörtgen. Prizmanın tabanları üçgen, yan yüzleri dikdörtgen şeklindedir. Aşağıda görülen görüntü, üçgen ve dikdörtgenin açıkça görüldüğü bir üçgen prizmanın ağını göstermektedir.

Üçgen Prizmanın Hacmi

Üçgen prizmanın hacmi, üçgen taban alanı ile yüksekliğinin çarpımıdır. Üçgen prizmanın tabanının üçgen şeklinde olduğunu zaten bildiğimiz için, tabanın alanı üçgeninkiyle aynı olacaktır.

Bu yüzden Üçgen Prizmanın Hacmi=taban üçgeninin alanı×yükseklik veya şu şekilde de yazılabilir.

Üçgen Prizmanın Hacmi=½×b×h×lBurada b taban uzunluğu, h üçgenin yüksekliği ve l üçgen tabanlar arasındaki uzunluktur.

Üçgen Prizmanın Yüzey Alanı

Üçgen prizmanın yüzey alanı, yüzeyinin kapladığı alandır. Üçgen prizmanın yan yüzey alanı ile taban alanının iki katı toplamı olarak hesaplanır. Dolayısıyla yüzey alanını hesaplamak için formül:

Üçgen Prizmanın Yüzey Alanı=(bh+(a+b+c)H)

Burada b ve h taban ve tabanın yüksekliği, H prizmanın yüksekliği ve a+b+c tabanın çevresidir. Yüzey alanı formülü ve hesaplamaları hakkında daha fazla bilgi için üçgen prizmanın yüzey alanıyla ilgili bu ilginç makaleye bakın.

Üçgen Prizma Hakkında SSS

Üçgen Prizma nedir?

Üçgen prizma, iki üçgen taban ve üç dikdörtgen kenardan oluşan bir 3B çokyüzlüdür. Şekil, 2 uyumlu taban, 3 uyumlu yan yüz, 9 kenar ve 6 köşeden oluşur. Tabanlar üçgen, kenarlar veya yüzler dikdörtgen şeklindedir. Üçgen prizmanın gerçek hayattan bazı örnekleri kamp çadırları, çikolatalı şekerlemeler, çatılar vb.

Üçgen Prizmanın Hacmi nedir?

Üçgen prizmanın hacmi, üçgen taban alanı ile yüksekliğinin çarpımıdır. Üçgen prizmanın hacmi, aşağıdaki gibi kübik birimlerle ifade edilebilir. Hacmi bulma formülü, Üçgen Prizmanın Hacmi=taban üçgenin alanı×yükseklik şeklindedir.

Üçgen Prizmanın Yüzey Alanı nedir?

Üçgen prizmanın yüzey alanı, yüzeyinin kapladığı alandır. Yüzey alanını bulma formülü, Üçgen Prizmanın Yüzey Alanı=(bh+(a+b+c)H).

Üçgen Prizmanın Oluşan Üçgen Türü Nedir?

Üçgen prizmada taban olarak da adlandırılan üst ve alt kısım üçgen şeklindedir. Üçgen prizmaların bazıları bir eşkenar üçgenden oluşur. Üçgen prizmanın ikizkenar üçgen gibi başka üçgen türleri de olabilir.

Üçgen Prizmanın Kaç Köşesi ve Kenarı Vardır?

Üçgen prizma 6 köşe ve 9 kenardan oluşur. Üçgen prizmanın tabanının kenarları ve köşeleri, üç dikdörtgen kenarla birbirine birleştirilir. Üçgen prizmanın tabanları üçgen, yüzleri dikdörtgen şeklindedir.

Piramit Üçgen Prizma mıdır?

Piramit, bir tabanı ve merkezi bir tepe noktası olan üçgen yan yüzleri olan bir şekildir. Oysa prizma, tabanları ve yüzleri birbirine paralel olan bir çokyüzlüdür. Üçgen prizma, üçgen şekilli tabanları ve dikdörtgen şekilli yüzleri olan bir 3B çokyüzlüdür. Bu nedenle piramit üçgen prizma değildir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu