Ortalama, Medyan ve Mod Nedir?

Ortalama, medyan ve mod, veri kümelerini tanımlamanın üç yoludur. Ortalama ve medyan, merkezi eğilimi veya bir dizi sayı arasındaki ortalamayı ölçer. Mod en sık görülen sayıdır.

Biraz kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Ortalama, medyan ve mod tanımlarını açmak için buradayız.

Ortalama, medyan ve mod, merkezi eğilim ölçüleri olarak kabul edilir. Bu da belirli bir veri kümesindeki geniş değer aralığını en iyi temsil eden tek sayıyı belirlememize yardımcı oldukları anlamına gelir. Göstermek için bu veri kümesini kullanalım:

veri topluluğu

Yukarıdaki veri kümenizde en küçük değerin 5, en büyük değerin 38 olduğunu görebilirsiniz. Bu sayı listesindeki ortalama değeri bulmak için üç yöntem kullanabilirsiniz: ortalama medyan modu. Her yöntemi tanımlayalım.

Aritmetik ortalama

Aritmetik ortalama veya ortalama değer olarak da adlandırılan bir veri kümesinin ortalaması, küme içindeki veri noktalarının sayısına bölünen tüm sayıların toplamıdır. Belirli bir veri örneğinin ortalamasını bulduğunuzda, örneğin bir popülasyon ortalaması bulduğunuzda, buna örnek ortalaması denir.

Yukarıdaki veri setinin ortalamasının nasıl bulunacağını açıklayalım. İlk adım, veri kümesinin tüm numaralarını bir araya toplamaktır:

Ortalama medyan ve mod: veri kümesini ekleyin

Ardından, küme içindeki değerlerin sayısını saymamız gerekir:

sayıları say

Şimdi, ortalamayı elde etmek için toplamı sayıya bölelim:

Ortalama medyan ve mod: ortalama

Medyan

Bir veri kümesinin medyanını bulmak için, değerlerin alt yarısını değerlerin üst yarısından ayıracak ve ortadaki değeri belirleyeceksiniz. Medyanı bulma sürecini inceleyelim:

İlk adım, veri kümesini en küçük sayıdan başlayıp en büyük sayı ile biten sayısal sıraya göre düzenlemektir:

veri sayısal sırasını düzenle

Şimdi alt yarıyı üst yarıdan ayırın. Alt ve üst yarıları eşit yapmak için her birinin dört numarası olacaktır. Kalan orta sayı medyan olacaktır:

Ortalama medyan ve mod: medyan

Kümenin ortasında iki sayı varsa, ortancanızı elde etmek için bu sayıları toplamanız ve ikiye bölmeniz gerekir.

Popüler Konu:  En Uygun Çizgi Nasıl Bulunur?

Mod

Bir sayı kümesinin modu, küme içindeki en yaygın sayıdır. İşte bir mod örneği:

ortak sayı örneği

Bu sette en sık görülen numarayı seçmelisiniz. 22’nin meydana gelme sayısı üç olduğundan, bu değer moddur:

Ortalama medyan ve mod: mod

Bir dizi sayının ortalamasını, medyanı ve modlarını bulmak, ortalamaları ölçmenin yararlı yollarıdır. Bir küme (mod) içindeki tam ortalama sayıyı (ortalama), en ortadaki sayıyı veya en yaygın sayıyı bulmanız gerekip gerekmediğini, merkezi eğilimi belirlemek için bu üç yöntemden birini kullanabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu