Bir Ondalık Basamağa Nasıl Yuvarlanır?

Yuvarlama sayılarına alıştıktan sonra, çek defterinizi dengelemekten market faturanızı tahmin etmeye kadar her gün kullanmaya başlayacaksınız. Bu gönderide, size en yakın ondalığa (veya bu konuda herhangi bir ondalık basamağa) nasıl yuvarlayacağınızı göstereceğiz.

Yuvarlama Sayıları Ne Demektir?

Rakamları yuvarlamak, bir sayıyı çalışmayı daha basit hale getirir. Fakat yine de orijinal değere yakındır. Yine de bazı basamakların basamak değerini değiştirdiğiniz için, yuvarlanan sayı yalnızca bir tahmindir – kesin doğru cevap değil.

Aynısı, ondalık sayıların yuvarlanması veya ondalık noktadan sonra gelen sayılar için de geçerlidir.

Her bir basamak değeri basamağının neyi temsil ettiğini gözden geçirelim:

Birler basamağı normalde bir şeyi saymak için kullandığınız tam sayıları temsil eder, örneğin elmalar (4.0 elma=dört elma).

Onuncu hane bir öğenin onda birini temsil eder, örneğin bir pizzayı paylaşmak için 10 eşit parçaya bölerseniz (pizzanın 0,2’si=10 dilimli pizzanın iki dilimi).

Yüzdeler hanesi bir şeyin yüzde birini temsil eder. Amerika Birleşik Devletleri’nde para birimimiz, bir kuruş veya bir sent, bir doların yüzde biri değerinde olacak şekilde kurulur (1 kuruş=0.01 $).

En Yakın Onuncuya Yuvarlama

Bir sayıyı belirli bir basamağa yuvarlamak istediğinizde, yalnızca hemen sağındaki sayıya bakın. Örneğin, en yakın onluğa yuvarlamak istiyorsanız, ondalıklar basamağının sağına bakın: Bu da yüzler basamağı olacaktır. Ardından, 5 veya daha yüksekse, onuncu basamağa bir eklemeniz gerekir. 4 veya daha düşük ise, onuncu hane aynı kalır.

Örneğin, 3,58, 3,6’ya yuvarlanabilir. Çünkü yüzler basamağı 8, 5’ten büyük veya 5’e eşittir.

Yüzdeler basamağı 2, 5’ten küçük olduğundan 3,32 3,3’e yuvarlanır.

En Yakın Yüzlüğe Yuvarlama

Aynısı en yakın yüzlüğe yuvarlama için de geçerlidir. Örneğin 14.225 sayısını alın.

Popüler Konu:  Şekillerin Hacim ve Yüzey Alanı Nasıl Bulunur?

Yüzüncüler basamağı 2’dir ve biz bunu aynı mı tutacağımızı mı yoksa tam mı tutacağımızı belirlemek istiyoruz.

Binler basamağı 5’tir. 5 veya daha büyük olduğu için 14.225, 14.23’e yuvarlanır.

Ondalık Yuvarlama

Aynı şey ondalık basamak için de geçerli mi? Emin ol. En yakın tam sayıya yuvarlamak istiyorsanız – birime veya birler basamağa söylemenin başka bir yolu – ondalık noktanın sağındaki ilk basamağa bakacaksınız. Bu doğru, bu onuncu rakam.

4.0, 4’e yuvarlar çünkü 0, 5’ten küçüktür.

4.3 ayrıca 4’e yuvarlar çünkü 3, 5’ten küçüktür.

4.6, 5’e yuvarlar çünkü 6, 5’ten büyük veya 5’e eşittir.

Hatırlanması Gereken Bir Kural

İster ondalık virgülün solunda veya sağında olun, ister yuvarlama için biraz farklı tanımlar kullanın, gerçekten dikkat etmeniz gereken tek basamak, istediğiniz basamak basamağının hemen sağındaki basamaktır. için yuvarlak. Onlarca basamağa yuvarlarsanız, birler basamağına bakın. En yakın binliğe yuvarlarsanız, onbinde bir basamağa bakın.

Ve bu kadar! Sayı doğrusunda nerede olursanız olun, güvenle ileri ve geri gidin.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu