Müzik Çalışmanıza Yardımcı Olur mu? Müziğin Önemi

Bazı A+ öğrencileri güçlü hafızalarını müzik çalışmak için kullanırken, diğerleri sessizliği tercih ettiklerini söylüyor. Birçok kişi, klasik müzik dinlemenin daha iyi çalışma ve daha güçlü beyin gücü için bilginin kalıcılığını artırabileceğini iddia eden Mozart etkisine de atıfta bulunur.

Bizi daha akıllı yapan şeyler hakkında çok fazla konuşma olduğu açık. Bu durum birçok lise ve üniversite öğrencisinin merak etmesine neden olur: Müzik ders çalışmanıza yardımcı olur mu? Müziğin arkasındaki bilimi, hafızayı korumayı ve öğrenmemize gerçekten neyin yardımcı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Müziğin Öğrenmedeki Rolü

Müzik uzun zamandır öğrenme ile ilişkilendirilmiştir. İster kütüphanede kulaklık kullanıyor olun, ister sınıf olarak arka plan gürültüsünü dinliyor olun, birçok kişi müziği başarılı bir çalışma oturumunun temel bir bileşeni olarak görür.

Müzik ve öğrenme arasındaki bağlantı hakkında devam eden bir tartışma var ve birçok çalışma çelişkili tavsiyeler sunuyor. Mesela 81 üniversite öğrencisini test eden bir araştırma, müzikle çalışan gruplarla sessizlikle çalışan grupları karşılaştırırken, hafızada tutma ve müzik arasında net bir bağlantı olmadığını belirtiyor. Spesifik olarak, müzik dinleyen grupta herhangi bir hatırlama performansı veya hafıza gelişimi olmadı.

Fakat bilim, müzik ve hafıza hakkında başka ne söylüyor ve neden ikisini ilişkilendiriyoruz?

Müzik ve Hafıza Çalışması Bilimi

Popüler kültürün müzik ve hafıza hakkında ne anladığının çoğu 1993 tarihli bir zeka çalışmasına atfedilebilir. Bu deneyde, psikolog Francis Rauscher 36 üniversite öğrencisini 10 dakikalık Mozart’ın klasik müziğine maruz bıraktı. Ardından uzamsal akıl yürütme testi yaptılar. Öğrenciler ayrıca sessizliği dinledikten ve monoton bir sesin konuşmasını dinledikten sonra teste girdiler.

Sonuçlar, öğrencilerin Mozart’ı dinledikten sonra testte önemli ölçüde daha yüksek puan aldığını gösterdi. Ancak bu faydalar sadece 10-15 dakika sürdü ve genel zekadan ziyade sadece belirli bir öğrenme alanını destekledi. Yine de bu çalışma ünlü bir ün kazandı ve insanların Mozart’ı dinleyerek daha akıllı olduklarına inandıkları “Mozart etkisine” ilham vermeye yardımcı oldu.

Mozart’ın gücüne inansanız da inanmasanız da diğer bilimler hala müzik dinlemek ile bilgiyi akılda tutmak arasında pozitif bir ilişkiye işaret ediyor. Johns Hopkins’teki doktorlar, müziğin beyin aktivitesini artırdığını ve onu sağlıklı tuttuğunu, çünkü beynin notları işlemesini ve hesaplamasını gerektirdiğini açıklıyor. Müziğin ayrıca uyku, uyanıklık ve hafızayı iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca kan basıncını düşürebilir ve ruh halindeki genel artışları teşvik edebilir.

Müzik becerilerinin de insanlar arasındaki duygusal bağları arttırdığı gösterilmiştir. Spesifik olarak, araştırmalar müzikal becerilerin “insan zekasının erken evriminde önemli bir rol oynadığını” gösteriyor çünkü nörobiyologlar, insan toplumlarının dönüşmesine izin verdiklerini söylüyor. Müzik, insan gelişimini destekleyen güçlü sosyal ve toplumsal bağları mümkün kılan bilginin nesiller arasında aktarılmasına izin verdi.

Bu olumlu etkilerin tamamı, bilgilerin tutulmasıyla doğrudan ilişkili olmasalar bile, bir kişinin bilgileri daha iyi tutmasına yardımcı olabilir.

Hangi Müzik Çalışmak İçin En İyisidir?

Müziğin hafıza ve ruh hali için faydalı olabileceği açıktır, fakat en iyi müzik türü hangisidir? Belirli müzik türleri geleneksel olarak ders çalışmakla ilişkilendirilse de, bu tamamen kişisel tercihlere bağlıdır. İşte en yaygın çalışma müziği türlerine ve bir sonraki uzun çalışma seansınız için denemek için en çok oy alan bir avuç çalma listesine bir göz atın.

Popüler Konu:  Matematik Nasıl Çalışılır? Başarının 8 yolu

Müzik Spotify Çalma Listelerini İnceleyin

Klasik müzik, öğrencilerin ders çalışırken dinledikleri en tipik türdür. Bu kısmen Mozart etkisinden, fakat aynı zamanda klasik müziğin zeka, sınıf ve akademi ile ilişkili olmasından kaynaklanmaktadır.

Aşağıdaki Spotify çalma listeleri, Beethoven ve Bach’tan geleneksel çalışma fon melodilerinin yanı sıra çağdaş sanatçıların müziklerini içerir:

  • Klasik Çalışma Müziği
  • Klasik Yeni Çıkanlar

Beyaz gürültü ve doğal sesler de ders çalışmak için popülerdir. Bu sesler zihni sakinleştirip sakinleşmeyi teşvik ettiğinden, odağı artırdığı ve daha kısa sürede daha fazla bilgiyi incelemeyi kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Bu doğa sesleri ve arka plan sesleri, çalışmak için doğru zihinsel bölgeye girmenize yardımcı olabilir:

  • Doğa Sesleri
  • Doğa Odaklı Sesler
  • Beyaz Gürültü Odak Sesleri
  • Derin Odaklı Müzik

Son olarak, hip-hop ve lo-fi elektronik müzik, bazı kişilerin uyanık kalmasına ve işe koyulmasına yardımcı olabilir. Çalışmadığınız zamanlarda günlük hayatta bu türleri dinleme eğilimindeyseniz, odaklanmanıza yardımcı olabilirler.

Çalışırken Uzak Durulması Gereken Müzikler

Ders çalışırken herhangi bir müzik türünün sizin için özellikle kötü olduğuna dair net bir kanıt yok. Ne de olsa müziğin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri çok çeşitlidir ve büyük ölçüde kişinin tercihlerine ve geçmişine bağlıdır. Fakat uyulması gereken birkaç temel kural vardır.

Birincisi, müzikli kelimeleri tercih edip etmediğinizi düşünün. Yeni bir dil öğreniyorsanız veya metinleri okuyorsanız, kelimelerle müzik dikkatinizi dağıtabilir. Yine de uzaysal akıl yürütme problemleri veya matematik hesaplama üzerinde çalışıyorsanız, elinizdeki göreve odaklanmanızı sağlamak için kelimeler yardımcı olabilir.

Araştırmalar, şarkı sözlerini işlemek için gereken bilişsel yetenekler, ders çalışırken yeni bilgileri işlemek için gereken bilişsel dikkatten uzaklaşabileceğinden, şarkı sözleri olmayan müziğin çalışmak için daha yararlı olduğunu gösteriyor.

Müzik ve hafıza arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmacı olan Dr. Nick Penham, “Şarkı sözlerini anlayabilirseniz, beğenip beğenmemeniz önemli değil, okuduğunu anlama performansınızı bozar” diye açıklıyor.

Hem ders kitabı okumanın hem de sözlerle müzik dinlemenin anlamsal bilgi kullanımını gerektirdiğini söylüyor. Her ikisini de aynı anda yapmak, her iki görevdeki bilişsel yeteneğinizi azaltır. Bunu aklınızda bulundurun, fakat sizin için en iyi olanı görmek için farklı müzik stillerini test edin.

Peki Müzik Çalışmanıza Yardımcı Olur mu?

Psikoloji, sağlık bilimleri ve biyoloji dahil olmak üzere birçok çalışma alanından elde edilen kanıtlar, müziğin ve huzurlu arka plan gürültüsünün hafızayı korumaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda, birçok çalışma, müzik ve hafızanın ilişkili olmadığını ve yanlış müziğin hafızanın tutulmasını bile engelleyebileceğini gösteriyor.

Tavsiye çelişkili olsa da sizin için en iyi olanı bulmanın bir yolu var: test edin. Odağınızı artırıp artırmadığını ve test performansınızı iyileştirip iyileştirmediğini görmek için çalışırken keyif aldığınız farklı müzik türlerini dinleyin. Hepimizin farklı zevkleri ve tercihleri ​​​​olduğundan, çalışmanıza yardımcı olacak müzik, ne tür müzikten hoşlandığınıza ve sizi nasıl hissettirdiğine bağlıdır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu