Matematik Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

En zorlu yeni nesil matematik sorularını bile çözmek ve matematik becerilerinizi geliştirmek için 4 adım:

Matematik, bir problemin çözümüne ulaşmak için birden fazla yaklaşımın uygulanabileceği bir alandır. Bu basitleştirilmiş adım adım yaklaşım, en zorlu matematik probleminin bile çözümünü çözmenize yardımcı olacaktır.

Matematik yeni nesil sorularını çözmenin birden çok yolu vardır. Ancak herkesin en zorlu sorunu çözmesine yardımcı olabilecek basitleştirilmiş bir yöntem üç aşamalı bir süreçtir.

Süreç:

1. Problemi gözünüzde canlandırın
2. O problem için izlenecek yaklaşım
3. Son olarak problemi çözün

Bu üç aşamalı süreç muhtemelen genel matematik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Herhangi bir yeni nesil sorusu kolayca çözmenize yardımcı olacak dört adım:

1. Dikkatlice okuyun, anlayın ve sorunun türünü belirleyin

Matematik çalışmaya ilk başladığınızda, problemin türünü kontrol edin. Bunun bir kelime problemi mi, ilgili kesirler mi, ikinci dereceden denklemler mi yoksa başka bir tür mü olduğunu kontrol edin.

İlerlemeden önce matematik probleminizin hangi kategoriye girdiğini tanımlayın çünkü bu, onu çözmek için en iyi çözüme yardımcı olacaktır.

Problemi dikkatlice okumak ve problemi doğru anladığınızdan emin olmak sonraki adımların atılması için son derece önemlidir.

2. Probleminizi çizin ve gözden geçirin

Sorunu anladıktan sonra, sonraki adım, ileriye giden yolda size yardımcı olacağı için sorunu çizmek olabilir. Çizim, şekiller veya sayılar şeklinde basit olabilir.

Burada muhtemelen kalıpları arayabilir veya grafiklerden yararlanabilirsiniz. Tüm bu anlama, okuma ve çizim süreci tamamlandıktan sonra, ondan yaptığınız analizi gözden geçirmeniz gerekir.

Bu, sorunun türüne ve onu çözme yöntemine karar vermenize yardımcı olacaktır.

3. Bunu çözmek için plan geliştirin

Bunu çözmek için bir plan geliştirmek için geçmesi gereken dört basit adım vardır. Adımlar aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Öncelikle, sorunu çözmek için ihtiyaç duyacağınız formülü bulmanız gerekir. Burada, problemi çözmenize yardımcı olacak ders kitaplarınızdaki kavramları gözden geçirmek için biraz zaman harcamanız gerekiyor.
  • Sorununuzun cevabını alabilmek için ihtiyacınızı yazmanız gerekiyor. Bunun için, sorunu çözmek için ihtiyacınız olan şeylerin adım adım bir listesini yapmanız ve ayrıca düzenli kalmanıza yardımcı olmanız gerekir.
  • Mevcut olan daha kolay bir problem olması durumunda, muhtemelen çözmek için önce bunun üzerinde çalışabilirsiniz. Bazen, formüller her iki sorunu da çözmek için tekrarlanır. Bu size zor sorunu çözmeniz için biraz daha zaman verecektir.
  • Cevap hakkında eğitimli bir tahminde bulunabilirsiniz, böylece onu çözmeye başlamadan önce cevabı tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Burada, buna katkıda bulunacak sayı ve diğer faktörleri de belirleyebilirsiniz. Son olarak, tahmini gözden geçirin ve ardından hiçbir şeyi atlamadığınızı kontrol edin.

4. Sorunu çözün

Problemi çözmek için stratejiniz ve yönteminiz hazır olduğunda, onu çözmeye başlayabilirsiniz. Adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Sorunu çözmek için listelediğiniz tüm adımların tamamlandığından emin olun. Doğruluğun mükemmel olduğundan emin olmak için yanıtlarınızın her birini çapraz kontrol edin
  • Her adımı tamamladıktan sonra cevabı, listelediğiniz tahminlerle karşılaştırın. Bu, nihai sonucun aradığınız şey olmaması durumunda zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca tüm adımları dikkatli bir şekilde tamamlayıp tamamlamadığınızı kontrol edin.
  • Ortada planınızın işe yaramadığını fark ederseniz, her zaman planlama aşamasına geri dönüp yeni bir plan yapabilirsiniz. Bazen yaygın hatalardan dolayı bu olur ama bunu kabul etmeyi öğrenmeli ve çözmek için B Planına hazır olmalısınız.
  • Sorunu doğru bir şekilde çözdükten sonra geri dönüp sürece bakmalısınız. Sorunu ve onu çözdüğünüz yöntemi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Bu, pratik yaparken öğrenmeniz gereken kavramları belirlemenize yardımcı olacaktır.

LGS ve YKS Yeni Nesil Soruları Çözmek için Ek Stratejiler 

İşte zor sorunlar ve bunlarla birlikte gelen hayal kırıklığı ile başa çıkmak için birkaç strateji:

Bir şey yap. Evet, sorun zor. Evet, bunu çözmek için ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok. Bir noktada bakmayı bırakıp bir şeyler denemeye başlamalısın. Çoğu işe yaramayacak. Emeklerinizin çoğunun boşa gitmiş gibi görüneceğini kabul edin. Ancak bıçaklarınızdan birinin bir şeye çarpma olasılığı vardır ve vurmasa bile, çaba, zamanı geldiğinde zihninizi kazanan fikre hazırlayabilir.

Popüler Konu:  Müzik Çalışmanıza Yardımcı Olur mu? Müziğin Önemi

Sorunu basitleştirin. Daha küçük sayıları ve özel durumları deneyin. Kısıtlamaları kaldırın. Veya kısıtlamalar ekleyin. Görüşlerinizi biraz daha alçaltın, ardından daha basit sorunu çözdüğünüzde onları yükseltin.

Başarıları yansıtın. Bir çok sorunu çözmüşsünüz. Hatta bazıları zor problemlerdi! Bunu nasıl yaptın? Karşılaştığınıza benzer problemlerle başlayın, ancak mevcut probleminizle ilgisi olmayan diğerlerini de düşünün. Bu sorunları çözmek için kullandığınız stratejileri düşünün ve çözüme tökezleyebilirsiniz.

Henüz kullanmadığınız şeylere odaklanın. Birçok problemde (özellikle geometri problemlerinde) çok sayıda hareketli parça bulunur. Soruna ve şimdiye kadar yaptığınız keşiflere bakın ve kendinize sorun: “Neyi henüz yapıcı bir şekilde kullanmadım?” Bu sorunun cevabı genellikle bir sonraki adımınızın anahtarıdır.

Geriye doğru çalışın. Bu, özellikle kanıtları keşfetmeye çalışırken kullanışlıdır. Bildiklerinizden başlamak ve istediğiniz şey için çalışmak yerine, istediğiniz şeyden başlayın ve oraya ulaşmak için neye ihtiyacınız olduğunu kendinize sorun.

Yardım isteyin. Bu, birçok seçkin öğrenci için zordur. Her şeyi doğru yapmaya, herkesin sorduğu kişi olmaya o kadar alıştın ki, yardıma ihtiyacın olduğunu kabul etmek zor. İkinci yılımda Matematik Olimpiyatı Programına (MOP) ilk gittiğimde, kafamın çok üzerindeydi. Sınıfta olanlardan çok az şey anladım. Bir keresinde profesörden yardım istemiştim. Benimle özel olarak çalıştığı 15 dakika boyunca bana söylediği hiçbir şeyi anlamadım. Kabul edip daha fazla yardım isteyemedim, bu yüzden sormayı bıraktım. Anlamadığım insanlara itiraf etmeye daha istekli olsaydım çok daha fazlasını öğrenebilirdim. (Sınıflarımızda artık öğrencilerin anonim olarak soru sormasına olanak tanıyan bir özelliğe sahip olmasının bir nedeni de budur.) Bunu bir kenara bırakın. Sıkışacaksın. Yardıma ihtiyacınız olacak.

Erken başla. Bu, süreli testlerde pek yardımcı olmuyor, fakat üniversitenin ve yaşamın bir parçası olan daha uzun vadeli ödevler için bu çok önemli. Son dakikaya kadar beklemeyin. Zaman baskısı ile uğraşmak zorunda kalmadan zor problemler yeterince zordur. Ayrıca, karmaşık fikirlerin tam olarak anlaşılması uzun zaman alır. Çok zeki görünen ve fikirleri sizden çok daha hızlı bulan tanıdığınız insanlar, genellikle meseleler hakkında sizden çok daha uzun süre düşünen kişilerdir. Bu stratejiyi kolej boyunca büyük bir başarı için kullandım. Her dönemin ilk birkaç haftasında tüm derslerimde çok ileride çalıştım. Bu nedenle, dönemin sonunda, sınıf arkadaşlarımın çoğundan çok daha uzun süredir ana fikirleri düşünüyordum, bu da dersin sonundaki sınavları ve benzeri şeyleri çok daha kolay hale getiriyordu.

Bir mola verin. Sorundan biraz uzaklaşın. Konuya geri döndüğünüzde, problemden tamamen uzaklaşmadığınızı fark edebilirsiniz. Beyninizin arka plan süreçleri tıkanmaya devam etti ve kendinizi çözüme çok daha yakın bulacaksınız. Tabii ki, erken başlarsanız ara vermek çok daha kolay.

Baştan başla. Daha önceki tüm çalışmalarınızı bir kenara bırakın, yeni bir sayfa kağıt alın ve sıfırdan başlamaya çalışın. Daha sonra ondan yararlanmak isterseniz, diğer çalışmanız hala orada olacak ve sizi ikinci turunuzda yaptığınız içgörülerden yararlanmaya hazırlamış olabilir.

Vazgeç. Hepsini çözmeyeceksin. Bir noktada, kayıplarınızı azaltmanın ve devam etmenin zamanı geldi. Bu, özellikle eğitimdeyken ve yeni şeyler öğrenmeye çalışırken geçerlidir. Tek bir zor problem, genellikle ilk bir veya iki saat içinde, sonraki altı saate göre size daha fazlasını öğretecektir ve öğrenecek çok daha fazla problem vardır. Bu nedenle, kendinize bir zaman sınırı koyun ve hala umutsuzca sonuna kadar takılırsanız, çözümleri okuyun ve devam edin.

İçe dönük ol. Eğer vazgeçer ve çözümü okursanız, pasif olarak değil aktif olarak okuyun. Okurken, problemdeki hangi ipuçlarının sizi bu çözüme götürebileceğini düşünün. Soruşturmanızda neyi yanlış yaptığınızı düşünün. Çözümde anlamadığınız matematik gerçekleri varsa, o zaman araştırın. Bir olimpiyat çözümünde “mod”lar hakkında bir sürü şey gördüğümde tamamen kafam karışmıştı. O zamanlar internetimiz yoktu, bu yüzden modüler aritmetiğin ne kadar basit olduğunu kolayca öğrenemedim! Artık internetiniz var, yani mazeretiniz yok. Sorunu çözdüysen, sadece sırtını sıvazlama. Attığınız önemli adımları ve bunları denemek için işaretlerin neler olduğunu düşünün. Çözüme giden yolda keşfettiğiniz çıkmaz sokakları ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi düşünün. Bu dersler ileride işinize yarayacaktır.

Geri gel. Vazgeçtiyseniz ve çözümlere baktıysanız, birkaç hafta sonra geri dönün ve sorunu tekrar deneyin. Bakacak bir çözümünüz yoksa, sorunu canlı tutun. Kağıt üzerinde veya zihninizde saklayın.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu