Çocuğum için en iyi kitapları nasıl seçerim?

Çocuğunuzun okumaya ilgi duymasını sağlamak savaşın yarısıdır ama aynı zamanda en iyi kitapları seçerek bu ilgiyi devam ettirdiğinizden emin olmak istersiniz. Ayrıca eğitici ve değerli kitaplar seçmek istersiniz. Peki ne arayacağınızı nereden biliyorsunuz?  

Çocuğunuz için doğru okuma seviyesi olduğundan emin olun.

Yaşlarına ve okuma seviyelerine uygun bir kitap seçmeniz önemlidir. Onları teşvik etmeyecek bir kitap seçmek istemiyorsunuz ve ayrıca çok zor bir kitap seçmek istemiyorsunuz çünkü bu itici olacak. Örneğin, yeni yürümeye başlayan çocuklar için dayanıklı kartondan yapılmış ve silinebilir bir yüzeye sahip kitapları seçin. İyi bir kelime ve resim karışımına sahip bir kitap, bunu birlikte okuyabileceğiniz için dört veya beş yaşındaki bir çocuk için önemlidir. Bir kitap iyi bir yazı tipi boyutuna sahip olsa da bunu kendisi okuyabileceği için sekiz yaşındaki bir çocuk için iyidir.

Çocuğunuzun ne öğreneceğini düşünün

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için onlara hayvanlar, dostluk, değerler ve ABC’lerini nasıl öğreneceklerini öğretecek kitaplar almak kolaydır. Ancak daha büyük çocuklar için bu daha zor olabilir. Yapılacak en iyi şey, ilgisinin size rehberlik etmesine izin vermek ve belirli bir konuya olan ilgisini ve kelime dağarcığını artıracağını düşündüğünüz kitapları seçmektir.

Küçük çocuklar için çekici resimlere, renklere ve ilgi çekici konulara sahip kitaplar seçin. Bir kitap düşünürken, resimlerin dikkat çekici olup olmadığını ve hikayenin dikkatinizi çekip çekmediğini düşünün. Çocuğunuz büyüdüğünde, daha önce sevdiği kitaplar üzerinde çalışabilir ve benzer bir başlık bulabilirsiniz.

Neyin popüler olduğunu bilecekleri için kütüphanecinizden veya bir satış asistanından önerilen bir kitap istemekten korkmayın.

Hatta en iyi 100 çocuk kitabı listemize de göz atabilirsiniz.

Popüler Konu:  Bilgi Kartları Nasıl Yapılır?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu