Öğrenmek İçin Motive Olmanın 10 Yolu

Bunu okuyorsanız, muhtemelen şu anda öğreniyor olmalısınız. Başarılı olmak için yeteneğe, hırsa ve uzun vadeli dürtüye sahipsiniz. Ancak kısa vadeli motivasyonunuz gerçekten oturup çalışmaya başlamak için hiçbir yerde bulunmuyor. Kanepeden kalkmak, daha fazla öğrenmeye başlamak ve hedeflerinize ulaşmak için kendinizi nasıl motive edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Motivasyona İhtiyacınız Var mı?

İyi haber şu ki, başarılı olmak için her zaman süper motive olmanız gerekmiyor. Süreci daha eğlenceli hale getirir, fakat başarılı olmak için motivasyon gerekli değildir. Fakat nasıl hissettiğinize bakılmaksızın sıkı çalışma ve çalışma kararı sizi oraya götürecektir. Bunu anladığınızda, motivasyon eksikliği artık geçerli bir bahane değil.

Ama buraya bunun için gelmedin. Kendinizi motive etmenin 10 yolu için geldiniz ve neyse ki bunlar var. Sonuç ne olursa olsun, korku yerine motivasyon duygusuyla öğrenmek daha eğlenceli. Peki süreci nasıl daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz? Hadi bir bakalım.

Püf Nokta: Motivasyon sonuçları görmekten gelir. Öyleyse yapmaya başlayın ve motivasyon sizi aramaya gelecek, tam tersi değil.

1. Motivasyonla Mücadelenizi Kabul Edin

Ah evet, ilk adım: kabul. Motivasyonla neden mücadele ettiğinizi yazmak yardımcı olabilir. Kullandığınız araçlar mı? Yeterli zamanınız yok mu veya çok fazla dikkat dağıtıcınız var mı? Motivasyonunuzu yitirmiş hissetmenize neyin sebep olduğunu belirleyin. Her zaman “sadece öyle hissetmiyorum”dan daha fazlasıdır.

Sonucu ve daha büyük hedefi aklınızda tutun. Uzun vadede gerçekten elde etmek istediğiniz şey nedir? Sizi kısa vadede buna ulaşmaktan alıkoyan nedir ve bunlar başarınızı tehlikeye atmaya değer mi?

2. Öğrenme Stilinizi Belirleyin

Nasıl öğrendiğinizden öğrenin. Sizin için harika öğrenme deneyimleri neler oldu? Hangi konularda ve becerilerde gerçekten ustalaşıyorsunuz ve bunları nasıl öğrendiniz? Bu öğrenme süreçlerindeki faktörleri bulmak ve bunları yeni zorluklara dönüştürmek, sınırsız motivasyonun kilidini açmanın anahtarı olabilir.

Belki de en iyi öğrenme deneyimleriniz, zamanınızı nasıl böldüğünüzden dolayı oldu. Belki de konu hakkında konuşmak etkileşimdi. Düzenli olarak hangi araçları kullanıyorsunuz ve burada yardımcı olabilecek sevginiz var mı? Öğrenmeyi sıkıcı bir görev yerine ilginç bir deneyim haline getirmeye çalışın.

Bunu ertelemenin başka bir yolu değil mi? Endişelenme, değil. Oturup tarzınızı anlamak için zaman ayırmanızda fayda var, çünkü uzun vadede öğrenmenize fayda sağlayacaktır. Aynı şey sizin için neyin işe yaramadığını bulmak için de geçerlidir. Sizin için uygun olanı bulana kadar farklı öğrenme tekniklerini araştırın. Ömür boyu mutlu bir öğrenci olacaksın.

Ne öğrendiğin ve neyle mücadele ettiğin hakkında konuşmak, daha iyi bir öğrenci olmana yardımcı olur.

3. Ne Yapmayı Düşündüğünüz ve Nelerle Mücadele Ettiğinizi Başkalarıyla İletişime Geçin

Başkalarına planlarınızı ve hedeflerinizi anlatmak harikalar yaratır. Öğrenmek ve mücadeleleriniz hakkında konuşmak, sürece dahil olmanıza yardımcı olur ve neyin gerçekten önemli olduğunu belirlemenize olanak tanır. Buna dışsallaştırma denir.

Dışsallaştırma, hedeflerinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. Başkalarına onlar hakkında konuştuğunuzda, hedefleriniz gerçek olur ve onlara ulaşmaktan sorumlu olursunuz. Hedeflerinizi kendiniz için kovalamanız gerekse bile, büyük konuşan ama teslim etmeyen biri olmak da istemezsiniz.

Popüler Konu:  Çocuğunuza Matematik Ödevlerinde Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Arkadaşlarınız size tavsiyede bulunsun veya vermesin, zorluklarınız hakkında konuşmak da çok rahatlatıcı olabilir. Arkadaşlarınıza, ailenize ve akranlarınıza motivasyonla mücadele ettiğinizi kabul etmek, onlara bir mesaj da gönderecektir: Yapabiliyorsanız bana yardım edin ve değilse, en azından dikkatimi dağıtmayın.

4. Başka Bir Şekilde Bakın

Kafanı bir şeyin etrafına saramıyor ve burnunu kitaplardan çıkarmak mı istiyorsun? Çalışırken sinirleniyorsanız veya takılıyorsanız, konuya farklı bir şekilde yaklaşmayı deneyin.

İlgili bir konuyla ilgili bir podcast veya YouTube videosu bulun. Bir şeyleri sarsmak için etkileşimli bir şey. Bir grupta çalışıyorsanız, ilerlemenizi test etmek için birlikte bir test oluşturun. Başka bir fayda daha geliyor: Test Etme Etkisi. Kendinizi test etmenin, tekrar tekrar çalışmak için eşdeğer miktarda zaman harcamaktan daha uzun süreli kalıcılığı geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Öğrenmeye çalıştığınız konuda ustalaşmış kişilerden kitaplar veya röportajlar okuyun. Öğrendikleriniz hakkında başka biriyle konuşun. Farklı medya ve araçlarla değiştirmek, merakınızı artırabilir ve zaten bildiklerinizi bir perspektife koymanıza yardımcı olabilir.

Kitaplardan çıkın ve öğrenmenize yardımcı olacak başka medyalar bulmaya çalışın.

5. Zaman Sınırlı Bir Yaklaşım Kullanın

Bir sayfaya bakmak, mutlaka bir beceriyi uygulamak değildir. Ve “ders çalışmak” veya “öğrenmek” gibi soyut terimler, öğrenmeyi göz korkutucu bir görev gibi gösterebilir. Ne zaman durur? Ne zaman yeterli? İyi zaman yönetimi bunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kendinize “Her şeyi öğrenip anlayabilecek miyim?” diye sormak yerine. Kendinize “Önümüzdeki 1,5 saatte ne kadar öğrenebilirim?” diye sorun. Sadece görevlerinizi değil, zamanınızı da böldüğünüzde daha az bunalacaksınız. Gereksiz tekrarlarla zaman kaybetmeden parçaları eninde sonunda bir araya getireceksiniz.

6. Eldeki Göreve Odaklanın

Bazı insanlar çoklu görevleri yetenekleri olarak adlandırsalar da bu her zaman en verimli yaklaşım değildir. Motivasyonla mücadele ediyorsanız, her zaman yeterince yapamadığınızı hissedebilirsiniz. Ancak tek bir şeyle başlamak, oturup motivasyon beklemekten daha iyidir.

Bir görev seçin, bir zaman sınırı belirleyin ve o zaman dilimi için yalnızca buna odaklanın. Önceliklendirme size netlik kazandıracak ve yine daha az bunalmış hissetmenizi sağlayacaktır. Ve başladığınız işi bitirin. Yarım kalmış bir işi veya konuyu ertesi güne bırakmak sizi sadece endişelendirecektir.

7. Harekete Geçin…

Dediğimiz gibi, başlamak için gerçekten motive olmanıza gerek yok. Sadece başlaman gerekiyor. Motivasyon gerekli değildir, fakat taahhüt gereklidir. Motivasyonun sizi yakalamasına izin verin. Çoğu zaman, bir şeyleri başarmanın sizi daha motive eden şey olduğunu hissedeceksiniz.

Evet, harekete geçecek iradeyi bulamadığınız için bunu okuduğunuzu biliyoruz. Ama bu makaleyi okuyarak, bir şekilde zaten harekete geçtiniz. Ve eylem motivasyonun anahtarıdır.

Bir şeyler yapmayı düşünmek, insanın yapabileceği en moral bozucu şeylerden biridir. İşten kaçınmak, kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Ve bu, oturup kendinizi öğrenmeye adamaktan çok daha yorucu.

8. Ve Mola Verin

Molalarınızı planlayın, Bu şekilde dört gözle bekleyeceğiniz bir şeyiniz olur ve sonsuza kadar gezinebileceğiniz ve şovları tekrar izleyebileceğiniz bir zaman olacağını bilin. Sadece dinlenmek, yeniden bir araya gelmek ve düşünmek de önemlidir. Ve diğer şeylerle eğlenin; egzersiz ve temiz hava, beyninize çok ihtiyaç duyulan yardımı sağlayacaktır.

9. Başkalarına Bakmayın

İlham almak için tabi. Ancak kendi sürecinizi veya sonuçlarınızı başka birininkilerle karşılaştırmayın. Bu çok moral bozucu. Kendinizi karşılaştırmanız gereken tek kişi kendinizsiniz. Çalışmak için her oturduğunuzda biraz daha çabalayın. Kendine iyi davran.

10. Sonuca Odaklanın

Ve bunu olabildiğince somut hale getirin. Neyi başarmak istediğinizi yazın ve her gün okuyun. Bir ruh hali panosunda görselleştirin. Motivasyon eksikliği başladığında, bunu neden yaptığınıza bir kez daha bakın. Ve sonra yap.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu