Matematik Problemlerinde Ardışık Tamsayılar Neyi Temsil Eder?

Ardışık tamsayılar ne anlama geliyor ve ardışık tamsayı problemlerine nasıl yaklaşıyorsunuz? Pekala, ardışık basitçe “arka arkaya” anlamına gelir. Bu yüzden ardışık tamsayılar terimi yalnızca “arka arkaya sayılar” anlamına gelir.

1, 2, 3, 4, 5 ardışık beş tam sayıdan oluşan bir dizidir.

1, 3, 5, 7 ardışık tek tam sayılar dizisidir.

-12, -11, -10, -9, -8 ardışık bir negatif tamsayı dizisidir.

Ve bunun gibi!

Ardışık Tam Sayıların Toplamı

“Ardışık tamsayılar” ifadesini bir kelime probleminde bulabilirsiniz. Sözcük problemleriyle uğraşmanın ilk kısmı, kullanılan tüm terimleri anlamaktır.

Örneğin, bir problem ardışık tek sayılarla çalışmanızı isterse, önce “tek sayıların” ne olduğunu anlamanız gerekir. Ardından, “ardışık”ın ne anlama geldiğini anlamanız gerekir. Bunları bir araya getirdiğinizde, 1, 3, 5, 7 veya 133, 135, 137, 139 gibi ardışık başka bir tek sayı serisi olsun, arka arkaya birden fazla tek sayı ile çalıştığınız açıktır.

Ardışık tam sayıların toplamını isteyen bir kelime problemi ile sık sık karşılaşacaksınız. Tam sayıların toplamının neye eşit olduğunu bulmak için, ilk tam sayıyı ve ardışık tam sayıların modelini bilmeniz gerekir.

Örneğin, 5, 9, 13, 17, 21, 5 ile başlayan ve 4 ile artan ardışık tamsayılar dizisidir. sadece önceki sayı artı 4’ü alarak.

Genellikle, bunu anlamak için cebire ihtiyacınız olacak. Örneğin, ardışık beş tek sayının toplamının 65 olduğunu biliyorsanız, bunu nasıl temsil edeceğiniz ve x’i nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

ardışık tam sayılar: Ardışık 5 tek sayının toplamını gösteren formül 65'tir.

ardışık tam sayılar: Ardışık 5 tek sayının toplamını gösteren formül 65'tir.

ardışık tam sayılar: Ardışık 5 tek sayının toplamını gösteren formül 65'tir

Ardışık beş tek sayının toplamını gösteren formül 65'tir.

Böylece, ilk terimin 9’a eşit olduğunu ve ardışık beş tek sayının 9, 11, 13, 15, 17’ye eşit olduğunu biliyorsunuz. x’i 9’a bölerek kontrol edelim:

x için 9'a bölerek 65'in toplamı olan 5 ardışık tek sayının formülü

x için 9'a bölerek 65'in toplamı olan 5 ardışık tek sayının formülü

Ardışık asal sayılar daha aldatıcıdır. İlk başta asal sayıların kendisinden ve 1’den başka hiçbir sayıya bölünemeyeceğini unutmayın. Ardışık asal sayılar, aralarında listelenmemiş asal sayı olmayacak şekilde bir asal sayılar dizisidir.

Popüler Konu:  Mükemmel Üçgenler Nelerdir?

Örneğin, işte bir dizi asal sayı: 2, 3, 5, 7, 11. Bu sayıların her biri asaldır ve bu sayıların her biri arasında başka olası asal sayı yoktur. Ardışık asal sayılarla, ilk tam sayı ile ikinci tam sayı arasındaki fark, dizinin geri kalanında tutarlı değildir.

Ardışık Tamsayılı Kelime Problemlerini Çözme

Herhangi bir ev ödevi veya test hazırlığı için iyi bir uygulama olduğu gibi, sorunu dikkatlice okuyun. İlk terimi ve ardından serinin modelini bularak ardışık tamsayıları tanımlayın. İlk sayı ile başlayıp bulduğunuz kalıba göre sonraki sayıların her birini mantıklı bir şekilde bulabilecek misiniz bir bakın. Ardışık pozitif tam sayılar mı? Negatif tam sayılar? Ardışık asal sayılar?

Bu adımlarla matematik problemlerinizde ardışık tam sayılarla kolayca çalışabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu