Matematik Nasıl Çalışılır? Başarının 8 yolu

Matematik, hiçbir öğrenciyi kayıtsız bırakmayan bir konudur. Bazıları onu seviyor ve bazıları ondan nefret ediyor; bu ikinci grup, çoğu durumda birinciden çok daha fazla sayıda olmak. Bununla birlikte, matematikten nefret eden öğrencilerin çoğu, iyi sonuçlar almak için matematik çalışmayı bilmedikleri için bunu yapıyor.

Matematik, çalışma saatlerinin notla doğrudan bir ilişkisi olmayan konulardan biridir. Çalışmış olduğunuz kadar, sınavın problemini çözemezseniz, kaybedersiniz. Bununla birlikte, seviyeniz ne olursa olsun, çalışma sürenizden daha fazla yararlanmanızı sağlayacak ve başarı şansınızı artırabilecek bazı matematik öğrenme teknikleri vardır. Hatta sonunda matematik severler grubuna katılabilirsiniz!

LGS ve TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

1. Alıştırma, Alıştırma ve Daha Fazla Alıştırma

Okuyarak ve dinleyerek matematiği öğrenmek imkansızdır. Matematik öğrenmek için tulumunuzu giymeli ve matematik egzersizleri yapmaya başlamalısınız. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi. Her alıştırmanın kendine özgü özellikleri vardır ve sınava girmeden önce mümkün olan maksimum sayıda egzersiz yapmış olmak önemlidir. Bu nokta, hepsinden en önemlisi ve bu listedeki matematik çalışma tekniklerinin geri kalanının temelidir.

2. Hataları Kontrol Edin

Alıştırmalarla pratik yaparken sonuçları kontrol etmeniz ve daha da önemlisi başarısız olduğunuz kısımda durmanız ve asimile olana kadar süreci detaylı bir şekilde incelemeniz çok önemlidir. Nerede yanlış yaptığınızı bilmiyorsanız, sonuçları karşılaştırmanın bir faydası yoktur. Bu nedenle , çözülmüş problemlerle bazı iyi notlara sahip olmanız uygundur. Bu sayede gelecekte aynı hataları yapmaktan kurtulacaksınız. Ayrıca tüm başarısızlıklarınızı not etmeniz ve sınavdan önce tekrar tekrar gözden geçirmeniz önerilir.

3. Temel Kavramlarda Ustalaşın

Hafıza problemlerini öğrenmeye çalışmayın! Matematiksel problemlerin binlerce çeşidi ve özelliği olabilir, bu yüzden hafıza problemlerini anlamadan öğrenmek faydasızdır. Bunun yerine, önemli kavramlara ve problem çözme sürecine hakim olmak çok daha etkilidir.

Popüler Konu:  En Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Matematiğin sıralı bir konu olduğunu unutmayın, bu nedenle temel kavramlarda ustalaşmak ve temel matematiksel formüllerin net olmasını sağlamak için sağlam bir temel oluşturmak önemlidir.

4. Sorularınızı kontrol edin

Çoğu durumda, bir problemin bir bölümünde sıkışıp kalmış hissedebilir veya süreci anlamayabilirsiniz. Bu durumlarda ortak olan şey, bu sorunu geçici olarak park edip bir sonrakine geçmektir. Bununla birlikte, bir problemi çözerken sahip olduğunuz tüm şüpheleri gidermeniz tavsiye edilir.

Bu yüzden şüphelere danışacağınız ve daha karmaşık problemler üzerinde birlikte çalışacağınız bir ortakla çalışmak iyi bir fikir olabilir. Ya da daha iyisi, sorularınızı sorabileceğiniz ve işbirliği içinde çalışabileceğiniz bir çalışma grubuna neden katılmayasınız?

Ayrıca sınıfta veya bir öğreticide, sahip olduğunuz tüm soruları öğretmene sormayı unutmayın.

5. Dikkatiniz dağılmadan bir Çalışma Ortamı Oluşturun

Matematik, diğerlerinden daha fazla konsantrasyon gerektiren bir konudur. Dikkat dağıtıcı olmayan uygun bir çalışma ortamı, karmaşık denklemleri veya geometri, cebir veya trigonometri problemlerini çözmede belirleyici faktör olabilir.

Müzikle çalışmayı seviyorsanız, rahatlamak ve maksimum konsantrasyon ortamını teşvik etmek için arka planda dinlemek iyi bir fikir olabilir. Tabii ki Pitbull ve Eminem’i bir kenara bırakırsak, enstrümantal müzik bu durumlarda en çok tavsiye edilen müziktir.

6. Matematiksel Sözlük Oluşturun

Matematik konusu, kendine özgü birçok kelime dağarcığı içeren belirli bir jargona sahiptir. Öğrendiğiniz tüm kavramları ve anlamlarını içeren çalışma kartları oluşturmanızı öneririz, böylece onlara istediğiniz zaman danışabilir ve tüm konuşmalar arasında kaybolmuş hissetmeyebilirsiniz.

7. Sorunları Gerçek Dünyaya Uygulayın

Mümkün olduğunca egzersizleri gerçek dünyaya uygulamaya çalışın. Matematik bazen çok soyut bir konu olabilir, bu nedenle pratik uygulamasına bakmak, ona bakış açınızı değiştirmenize ve farklı şekilde özümsemenize yardımcı olabilir.

Matematiğin nasıl çalışılacağına dair tüm bu ipuçlarını uygularsanız, giriş notlarınızı veya son notlarınızı geliştirme şansınız yüksek olacaktır. Oh, ayrıca kendinize güvenmenin ve uygun şekilde hazırlandığınızı bilerek sınavla yüzleşmenin de önemli olduğunu unutmayın.

8. Matematiği Sevin

Son olarak, tüm bu ipuçlarını uygulamanıza rağmen, matematik size Çince gibi geliyorsa, en azından sevmeye çalışın 🙂

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu