Öğrenciler İçin Öğrenme Ortamı Nasıl Oluşturulur?

Eğitim her yerde olabilir; sınıfta, evde, online olarak ve hatta hareket halindeyken. Genç öğrenciler nerede olurlarsa olsunlar bilgiyi özümserler, bu nedenle öğrenmeye uygun olumlu ortamlar yaratmak yetişkinlere kalmıştır.

Öğretmenler bunu sınıfta yapıyor, öğretmenlerimiz online yapıyor ve ebeveynler bunu evde nasıl yapacaklarını öğrenebilirler.

Bu makalede, akademik merakı ve büyümeyi teşvik edecek bir öğrenme ortamını nasıl geliştireceğinizi keşfedeceksiniz.

İyi Bir İlişki Kurun

Alfabe, ses bilgisi veya toplama ve çıkarma öğretmeye başlamadan önce, genç öğrencinizle iyi bir ilişki kurmak için zaman ayırın. Ebeveynler bu konuda avantajlıdır çünkü doğdukları günden beri çocuklarıyla ilişkiler kuruyorlar.

Bir çocuğa umursadığınızı ve söyleyeceklerini dinleyeceğinizi kanıtladığınızda, çocuk kendini güvende hisseder. Bu güvenlik hissi, öğrenme süreci için hayati önem taşır.

Çocukların eğitimlerinde ileriye doğru adımlar atacakları, yeni kavramları keşfedecekleri ve konfor alanlarından çıkacakları takdirde kendilerini güvende hissetmeleri gerekir.

Öğrencinizin kendini güvende hissetmesine yardımcı olabileceğiniz bazı somut yollar nelerdir?

  • Tutarlı ol. Çocuğunuza ne yaparlarsa yapsınlar orada olacağınızı kanıtlayın. Öğrenci kötü bir gün geçirirse, sert değil destekleyici tepki verdiğinizden emin olun. Çok fazla öğrenme olduğunda ve öğrenciniz takıldığında onların yanında olduğunuzu bildiklerinden emin olun.
  • Rutinler oluşturun. Pek çok çocuk, öngörülebilir bir rutinleri olduğunda başarılı olur. Evde okul ödevlerini yaptığınız belirli bir alanı veya ders verdiğinizde günün belirli bir saatini deneyin. Bu, çocuğunuzun öğrenme sürecinde daha rahat hissetmesine yardımcı olur.
  • Düzenli ve düzenli olun. Her ebeveynin mükemmel organizasyon becerileri yoktur, fakat okul ödevlerini yapmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayarak öğrencinize yardımcı olabilirsiniz. Bu açıdan iyi bir örnek olun, öğrenciniz de okul kağıtları ve kitapları konusunda düzenli olmayı öğrenecektir.
  • Yaklaşılabilir olun. Genç öğrenciniz sabah altıda bir öğrenme atılımına sahip olabilir. Öğrenme gerçekleştiğinde, sorularını ve geri bildirimlerini dinlediğinizden emin olun. Dinleyen bir kulaklarının her zaman hazır olduğunu bilmek, güvende hissetmenin çok önemli bir yönüdür.
  • İyi davranışı güçlendirin. Yanlış bir şey yapan bir çocuğu azarlamak kolaydır, fakat doğru bir şey yapan bir çocuğu övmeyi hatırlamak daha zordur. İyi davranışı araştırın ve ödüllendirin!
Popüler Konu:  Çocuğunuza Matematik Ödevlerinde Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Öğrenmeyi Daha Kişisel Hale Getirin

Kuru dersler ve bitmeyen çalışma sayfaları, muhtemelen genç öğrencinize öğrenme sürecini sevmesi için ilham vermeyecektir. Öğrenme ortamlarını ve üzerinde çalıştıkları projeleri daha heyecanlı ve kişisel hale getirin.

Öğrenciniz için öğrenmeyi canlı tutmak için yapabileceğiniz şeyler:

  • Öğrencinin karar vermesine izin verin. Çocuğunuzun ev sınıfı dekorunu seçmesine, eğlenceli kalemler seçmesine veya her ders oturumunda en sevdiği terlikleri giymesine izin verin. Projelerde seçim varsa çocuğun seçmesine izin verin. O gün öğrencinizi neyin ilgilendirdiğine şaşırabilirsiniz!
  • Çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini bilin. Bu durum öğrenme ortamlarını güçlü yönlerine göre uyarlamanıza yardımcı olur. Mesela müziği seven bir çocuk, temel bir gerçeği ezber yerine aptalca bir şarkıyla öğretirse daha kolay öğrenebilir.
  • İşleri onların seviyesinde tutun. Çocuğunuza daha yaşlı veya daha genç biri gibi davranmak yerine, onunla onların seviyesinde konuşarak işleri daha eğlenceli hale getirin. Doldurulmuş hayvanlarla oynuyorlarsa, en sevdikleri doldurulmuş hayvanların da öğrenme deneyiminin bir parçası olmasına izin verin. Çocuğunuzun öğrendikleriyle daha fazla ilgilenmesine yardımcı olmanın sonsuz yolu vardır.

Kendine dikkat et

Bunun genç öğrenciniz için olumlu öğrenme ortamları yaratmanın bir yolu olmasına şaşırdınız mı? Olmamalısın! Kendinize iyi bakmadıysanız, çocuğunuza iyi bakamazsınız.

Çocuğunuz üzerinde olumlu bir etki bırakabilmek için kendinizi olumlu tutmanın yollarını öğrenin:

  • İyi bir öz düzenleme yapın. Öz denetimli olmak, duygularınızı, sözlerinizi ve eylemlerinizi genel hedeflerinizle uyumlu olacak şekilde yönetebileceğiniz anlamına gelir. Kendi kendini düzenlemeyi nasıl uyguladığınız farklı insanlar için farklıdır. Egzersiz, zihninizi temizlemenin ve vücudunuza enerji vermenin bir yoludur. Meditasyon, bazı insanların öğrenme deneyimine odaklanmasına ve orada kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı beslenmek herkes için iyidir ve öğrenci için mükemmel bir örnek teşkil eder.
  • **Yardım isteyin. **Çocuğunuz sizi her şeyi bilen ebeveyn olarak görebilir, fakat sınırlarınız olduğunu bilirsiniz. Bir kavramı öğretmek veya belirli bir soruyu yanıtlamakla ilgili sorularınız varsa, size yardımcı olacak birini bulun.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu