Çocuğunuz Sınavlarda Neden Başarısız Oluyor?

Geleneksel bir okul modelinde ev ödevi genellikle bir kavramı öğrenmek için bir fırsattır, testler ve kısa sınavlar ise öğrencinin materyali ne kadar iyi öğrendiğini değerlendirir. Ne yazık ki, bazı çocuklar için testler hızla daha fazla bir şey haline gelir.

Çocuğunuzun ev ödevlerinde çok iyi performans gösterdiğini ve sizin yardımınızla çok az veya hiç yardım almadan materyali anlıyor gibi göründüğünü ancak sınavlarında zorlandığını fark ettiniz mi?

Çocuğunuz eve düşük test puanları getiriyor, fakat daha düşük bir baskı durumunda size sorunları tam olarak nasıl düzelteceğinizi gösterebilir mi?

Çocuğunuzun zayıf test puanlarına katkıda bulunabilecek çeşitli sorunlar vardır. Çocuklarda düşük test puanlarının en yaygın altı nedeni hakkında bilgi edinmek için aşağıyı okuyun.

1. Çocuğunuz sınav kaygısı yaşıyor.

Testler, bazı çocuklar için inanılmaz derecede yüksek basınçlı bir meydan okumadır. Bazen kaygı, öğretmenlerin ve hatta ebeveynlerin testler hakkında konuşma biçiminden kaynaklanır. Diğer durumlarda, bu endişe tamamen içsel bir şeyden kaynaklanabilir. Çocuğunuz başarılı olamayacaklarından endişelenebilir; sonuç olarak, yeteneklerinin en iyisini yapmak için mücadele edebilirler.

Çocuğunuzun, özellikle genç yaşta, her testi mümkün olan en yüksek düzeyde gerçekleştirmesi için aşırı baskı yaşamadığından emin olun. Evde, testleri basit bir öğrenme ölçümü olarak ele alın. Çocuğunuzun hala ne ile desteğe ihtiyacı olduğunu veya hedeflerine ulaşmak için ek yardıma nerede ihtiyaç duyabileceğini görme şansı.

2. Çocuğunuz materyale gerçekten hakim olmayabilir.

Birçok öğretmen, ödevi doğruluk için değil, tamamlama için not eder. Çocuğunuzun gösterdiği çaba için takdir görmesini isterler ve çocuğunuz bu çaba için gerçekten de bir miktar takdiri hak edebilir. Özellikle de içeriği öğrenmek için çok çalışıyorsa.

Ev ödevi tamamlama puanları, test içeriğiyle mücadele eden çocuklar için daha yüksek ortalamalar oluşturmaya da yardımcı olabilir. Fakat çocuğunuzun öğretmeni ödev materyalini gerçekten puanlamıyorsa, çocuğunuz ihtiyaç duyduğu temel kavramları anlamadığını fark etmez. Kendinden emin görünebilirler. Kendilerinden emin bile olabilirler. Ancak cevaplar yanlışsa, bir öğrenme boşluğu olabilir.

Çocuğunuzun ödevini gözden geçirebiliyorsanız, tutarlı bir şekilde doğru veya yanlış olup olmadığını görmek için cevaplarına bakın. Çocuğunuz birçok yanıtı yanlış alırsa, materyalde ustalaşmadığını ve bu becerileri geliştirmeye yardımcı olmak için daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Çoğu ev ödevi yanıtı, yardım almadan bile doğruysa, oyunda başka bir faktör olabilir.

Öte yandan, çocuğunuzun ödevini gözden geçiremiyorsanız (çocuklar birçok temel becerinin daha karmaşık hale geldiği orta ve liseye başlarken ortak bir zorluktur) bir öğretmen bu materyalin üzerinden geçmenize ve genellikle herhangi bir öğrenme boşluğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

3. Test, çocuğunuzun öğrendiği materyalden çok farklı bir şekilde sunulur.

Çocuğunuz ev ödevinde çoktan seçmeli sorularla mı geliyor, sınavlarda kısa mı yoksa uzun cevaplı sorularla mı geliyor? Ev ödevi ve sınıf içi öğrenme yoluyla modellenen sorular, testte sunulan sorulardan çok farklı görünüyor mu?

Popüler Konu:  Matematik Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

Çocuğunuz kavramın temellerini anlasa da bu bilgiyi testte göstermek için gereken derinlemesine anlayışa sahip olmadığını keşfedebilirsiniz. Çocuğunuzun sürekli olarak mücadele ettiğini fark ederseniz, bir öğretmenden ekstra destek aldığını görebilirsiniz.

4. Çocuğunuzun iyi test çözme becerileri yok.

Test çözme becerileri, her şey gibi öğrenilir. Bununla birlikte, bazı öğretmenler, çocuğunuz için bir öğrenme boşluğu yaratabilecek bu kritik test çözme becerilerini öğretmez.

Doğru cevabı nasıl seçeceklerini, öğretmene duymak istediklerini nasıl söyleyeceklerini ve ne sorduklarını daha kolay değerlendirmek için soruları nasıl parçalayacaklarını öğrenmek, hepsi hayati test yapma becerileridir. Çocuğunuz bu temel bilgileri kaçırdıysa, sınavlarında diğer dersler kadar iyi performans göstermeyebilir.

Bir öğretmen, bu temel sınav becerilerini sağlamaya yardımcı olabilir ve çocuğunuzun genel öğrenmesini değerlendirirken karşılaşabileceği zorluklara hazırlıklı olmasını sağlayabilir.

5. Çocuğunuz yavaş genel işlem hızı veya öğrenme güçlüğü ile mücadele ediyor.

Bazı çocukların bilgiyi ve kavramları işlemesi diğerlerinden daha uzun sürer. Yavaş işlem hızı, özellikle zamanlanmış bir test veya diğer önemli ödevler söz konusu olduğunda, çocuğunuzun sınıfta yetişmesini çok zorlaştırabilir. Çocuğunuz bir test yapmaya çalışırken olduğu gibi, işlem hızı baskı altında daha da yavaşlayabilir.

Disleksi veya diğer öğrenme güçlükleri olan çocuklar, sınav zamanı geldiğinde de mücadele edebilirler. Dikkatleri dağılmış hissedebilir veya testler boyunca ilerlemek için gereken yürütme işleviyle ilgili zorluklar yaşayabilirler.

Çocuğunuzun bir öğrenme güçlüğü veya başka bir zorlukla mücadele ettiğini düşünüyorsanız, çocuğunuzun öğretmeni ile konuşun. Bazen öğretmen çocuğunuzu başka bir ortama taşıyabilir veya sınava girmesi için ek süre tanıyabilir, bu da çocuğunuzun elinden gelenin en iyisini yapmasını kolaylaştırabilir. Diğer zamanlarda, işleme yeteneğini ve test performansını artırabilecek test çözme becerileri geliştirmeye çalışabilirsiniz.

6. Çocuğunuz etkili bir şekilde nasıl ders çalışacağını bilmiyor.

Çocuklar büyüdükçe, testler için daha fazla bilgiyi yeniden kusmaları gerekebilir; ve bu onların vaktinden önce çalışmak için zaman ayırmaları gerektiği anlamına gelebilir. Bununla birlikte, birçok öğrenci iyi çalışma becerilerine sahip değildir. Organizasyonla ilgili sorunları olabilir veya bilgiyi, özellikle de geçmişte çoktan gözden geçirmiş olabilecekleri içeriği, tutmak için gereken becerilerle mücadele edebilirler.

Bir öğretmenle çalışmak, çocuğunuza çalışmak için başka bir yol sağlayabilir. Çünkü bir öğretmen çocuğunuzun üzerinde çalıştığı bilgileri yeni ve farklı şekillerde sunabilir. Bu çocuğunuzun bu hayati çalışma becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuz sınavlarda beklentilerinizi yerine getirmekte zorlanıyorsa ancak ev ödevlerinde hiç sorun yaşamıyorsa, sınıf içinde ve dışında karşılaşabileceği zorlukları daha derinlemesine incelemeniz gerekebilir. Bir öğretmenle çalışmak, öğrenme boşluklarını kapatmaya ve bu bocalayan test puanlarını artırmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuzun başarılı olmasına nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bugün bizimle iletişime geçin.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu