Kesirleri Tam Sayıya Bölme Nasıl Yapılır?

Kesirleri tam sayılarla bölme işlemi göründüğünden farklıdır. Tam sayıları bölüyor olsanız bile, bu tür matematik problemlerini çözmenin en etkili yolu çarpma işareti kullanmaktır. Nedenini açıklayalım.

Kesirlerin Bölünmesi Nasıl Çalışır?

Kesirleri tam sayılara bölmenin neden kesirleri çarpmanızı gerektirdiğini açıklamadan önce, kesirleri nasıl böleceğimizi öğrenelim. Kesirleri bölmeniz istendiğinde, kesri ters çevirmeniz veya ters çevirmeniz gerekir. İşte bir örnek:

kesirleri tam sayılarla bölme örneği

Gördüğünüz gibi, ilk kesri yarımın ikinci kesriyle bölmek, aslında payı (kesirin üst kısmı) 2 ile çarpmakla aynı şeydir.

Sonuç, yanlış bir kesirdir; bu, payın paydadan (kesirin alt numarası) daha büyük olduğu anlamına gelir. Bu yanlış kesir, karışık bir sayıya da dönüştürülebilir:

kesirleri tam sayılarla bölme: yanlış kesir

Yani 6/5 ve 1 1/5 denk kesirler. Uygun olmayan kesirleri karışık kesirlere nasıl çevireceğinizi öğrenmek için bu kesirler çalışma sayfasını kullanın.

Kesirleri Tam Sayılarla Bölme: Adım Adım Kılavuz

Artık kesirleri çarpmanın ve bölmenin nasıl çalıştığını bildiğimize göre, tam sayıları kesirlere nasıl böleceğimizi öğrenelim.

kesirleri tam sayılarla bölme

Ne zaman bir tam sayı bir kesrin böleni ise, bu kesri daha fazla eşit parçaya bölmüş olursunuz. Bu süreci adım adım inceleyelim:

1. Tam Sayıyı Ters Çevirin

Başlamak için, tam sayıyı ters çevirerek bir kesire dönüştürmelisiniz. Bu da 1 değerinin pay olacağı ve tam sayının payda olacağı anlamına gelir. Pay değeri 1 olan kesre birim kesir denir.

tam sayıyı ters çevir

2. Kesirleri Çarpın

Şimdi pay ve paydaları çarpacaksınız.

kesirleri çarp

3. Kesri Basitleştirin

Her iki sayının da bölünebildiği en küçük sayı olan en küçük ortak paydayı bulun. Bu durumda, sayı 3’tür.

Popüler Konu:  Ondalık Sayılarda Genişletme Nedir?

kesri sadeleştir

Kesirleri Tam Sayılara Bölmek Neden Önemlidir?

5. sınıf ve 6. sınıf matematiğe girdiğinizde, matematik çalışma sayfalarını ve kesirleri toplama ve çıkarmayı içeren kelime problemlerini keşfetmeye başlarsınız. Bu sizi, kesirleri tam sayılarla çarpmaya ve bölmeye başladığınız ortaokul matematiğine hazırlar.

Güçlü bir kesir temeli oluşturmak, lise matematiğinde öğreneceğiniz daha karmaşık kesirli kavramlarda size yardımcı olur.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu