Ondalık Basamak Değerini Nasıl Yuvarlarsınız?

Ondalık basamak değerleri, ondalık noktanın sağındaki sayılardır. Her basamak değeri için farklı adları açıklayalım ve ondalık basamak değerlerinin nasıl yuvarlanacağını gösterelim.

Farklı Ondalık Basamak Değerleri Tanımlama

Aşağıdaki ondalık basamak değeri grafiği, genişletilmiş biçiminde bir ondalık sayıyı gösterir. Ondalıklar basamağı, yüzler basamağı, binler basamağı ve on binler basamağının ondalık sayı içinde nerede olduğunu gösterir:

Farklı yer değerleri

Gördüğünüz gibi, ondalık sayıdan sonraki ilk basamağa onlar basamağı denir. Ondalık sayılarda hiç kimse değeri yoktur. Ondalık noktanın solundaki değer olan tam sayı kısmı birler basamağı olarak kabul edilir.

Ondalık Basamak Değerlerini Yuvarlama

Artık her basamak değerinin adını bildiğimize göre, aşağıda verilen sayıyı kullanarak ondalık basamak değerlerini nasıl yuvarlayacağımızı öğrenelim:

Ondalık basamak değeri: yüzler basamaklı sayı

Bu ondalık sayının yüzler basamağı vardır. Fakat biz onlar basamağa yuvarlamak istiyoruz. Bunu yapmak için, 7’nin yüzler basamağı değerinin yukarı veya aşağı yuvarlamamız gerektiği anlamına gelip gelmediğine bakmamız gerekir.

Ondalık basamak değeri 5 veya daha büyük olduğunda, yuvarlamamız gerekir. Basamak değeri 4 veya daha düşük olduğunda aşağı yuvarlamalıyız. 7’nin değeri 5’ten büyük olduğundan, yuvarlayacağız:

Ondalık yuvarlama örneği

Yuvarladığımız için onlar basamağı değeri bir artarak 8’den 9’a çıktı.

Yuvarlama ondalık basamak değerlerini göstermek için aşağıdaki alıştırma problemlerini kullanalım:

Ondalık basamak değeri uygulaması

Sağdaki son rakam 5’ten küçük olduğunda, aşağı yuvarladığımıza ve soldaki değerin aynı kaldığına dikkat edin. Ancak son sayı 5’ten büyük olduğunda, solundaki değeri bir sonraki tam sayıya yuvarladık.

Ondalık Basamak Değerlerini Yuvarlama

Unutmayın, solundaki değeri yuvarlamak için listelenen son ondalık basamağa bakın.

Her bir ondalık basamak değerinin adını ve bunların nasıl yukarı veya aşağı yuvarlanacağını bilmek, kesirleri sayılara dönüştürmek gibi her türlü matematik problemini çözmenize yardımcı olacaktır.

Popüler Konu:  Ondalık Sayıları Toplama ve Çıkarma Nasıl Yapılır?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu