Geometrik Şekiller Nelerdir?

Çevremizde bir yapıya sahip herhangi bir nesne geometrik bir şekil olarak kabul edilebilir. Bu farklı geometri şekilleri, çizgilerden, eğrilerden, açılardan ve yüzeylerden oluşur. Geometrideki şekiller açık veya yakından bağlı olabilir.

Geometrik Şekiller Tanımı

Geometrik Şekiller, belirli miktarda eğri, nokta ve doğru parçasının birleştirilmesiyle oluşturulan bir sınırla kapatılmış şekillerdir. Her geometri şeklinin daire, kare, üçgen, dikdörtgen gibi benzersiz bir adı vardır. Gerçek hayatta, bir pizza diliminin üçgen şeklinde olması, kapı veya pencerelerin dikdörtgen şeklinde olması gibi geometrik şekillerle çevriliyiz.

Geometrik Şekil Türleri

Geometride, bir nesne veya bir şekil her iki ucuyla da bağlı olmadığında, açık geometrik şekil olarak kabul edilir. Bir nesne veya bir şekil her iki ucuyla birleştirildiğinde kapalı geometrik şekil olarak kabul edilir. Şu şekilde sınıflandırılan iki tür geometrik şekil vardır:

 • İki boyutlu geometrik şekiller: Bunlar 2D şekiller Sadece x ekseni ve y eksenine sahip olan. 2 boyutlu düz yapılardır. Örneğin, üçgen, kare, dikdörtgen vb.
 • Üç boyutlu geometrik şekiller: Bunlar, x ekseni, y ekseni ve z ekseni olan 3B şekillerdir. Z ekseni, nesnenin yüksekliğini temsil eder. 3 boyutlu masif yapılardır. Örneğin, küp, küboid vb.

Bu şekillerden herhangi birini çizmek için bir doğru, bir eğri veya bir doğru parçası ile başlamalıyız. Böylece çizgilerin sayısına ve düzenine bağlı olarak farklı türde şekiller ve şekiller yapabiliriz, örneğin dört çizgi parçasını birleştirerek bir dikdörtgen şekli oluşturulur. Üç doğru parçaları birleştirilerek bir üçgen oluşturulabilir vb.

Farklı iki boyutlu ve üç boyutlu geometrik şekilleri temsil eden aşağıdaki çizelgeye bakın.

İki Boyutlu Geometrik Şekiller

Beş temel 2 boyutlu geometrik şekli öğrenelim.

 • Üçgen: Üçgen, kapalı iki boyutlu geometrik bir şekildir. üç taraf. Örneğin, bir dilim pizza, cips şeklinde.
 • Kare: Kare, eşit uzunluktaki dört kenarın oluşturduğu iki boyutlu geometrik bir şekildir. Örneğin, bir satranç tahtasının ve bir karambol tahtasının şekilleri.
 • Dikdörtgen: Dikdörtgen, karşılıklı kenarların uzunluklarının eşit olduğu dört kenarlı, iki boyutlu geometrik bir şekildir. Örneğin, dizüstü bilgisayar ekranı vb.
 • Daire: Daire, şekli yuvarlak olan kapalı iki boyutlu geometrik bir şekildir. Bir dairenin herhangi bir çizgisi veya köşesi yoktur. Örneğin, pizza tabanı, tekerlek.
 • Oval: Oval bir daireye benzer ancak şekli biraz uzar. Bir ovalin düz çizgileri veya köşeleri yoktur. Örneğin, sıfır (0) sayısı.
Popüler Konu:  Hipotenüs Formülü ve Kuralı Nedir?

Üç Boyutlu Geometrik Şekiller

Altı temel 3 boyutlu geometrik şekli öğrenelim.

 • Küp: Bir küp, altı eşit kenarlı kareden oluşan 3B geometrik bir şekildir. Örneğin, bir ludo zarı, bir rubik küpü
 • Silindir: Silindir, iki özdeş dairesel düz uca sahip katı bir 3B geometrik şekildir. Örneğin, soğuk içecek kutuları, havuz erişteleri.
 • Küre: Küre, top gibi görünen katı bir 3B geometrik şekildir. Örneğin, futbol, ​​basketbol vb.
 • Yarım küre: Yarım küre, bir kürenin yarısı olan geometrik bir şekildir. Örneğin çorba kaseleri.
 • Koni: Koni, düz dairesel bir tabana ve tepede sivri bir kenara sahip olan 3B geometrik bir şekildir. Örneğin, dondurma külahı, palyaço şapkası vb.

Geometrik Şekiller Hakkında SSS

Geometride Geometrik Şekiller Nelerdir?

Geometrik şekiller, çizgilerin veya eğrilerin birleşiminden oluşan geometrik şekiller olarak da bilinir. Gerçek hayatımızda, kare şeklindeki pencereler veya dikdörtgen şeklindeki kapılar gibi geometrik şekillerle çevriliyiz.

Geometrik Şekillerin Farklı Türleri Nelerdir?

İki tür geometrik şekil vardır: iki boyutlu ve üç boyutlu geometrik şekiller. İki boyutlu şekiller kare, dikdörtgen gibi uzunluk ve genişlikleri olan kapalı şekillerdir. Üç boyutlu şekiller de küboid, küp gibi bir uzunluğu, genişliği ve yüksekliği olan kapalı şekillerdir.

Düz Çizgi Geometrik Bir Şekil midir?

Düz bir çizgi, yalnızca bir uzunluğu olan açık bir geometrik şekildir. Birçok düz çizgi bir araya geldiğinde kareler, üçgenler vb. gibi şekiller oluştururlar.

Üç Boyutlu Geometrik Şekiller Nelerdir?

Geometride, üç boyutlu bir geometrik şekil, uzunluk, genişlik ve yükseklik olmak üzere üç boyutlu katı bir şekil veya şekildir. Örneğin, silindir, küre.

İki Boyutlu Geometrik Şekiller Nelerdir?

İki boyutlu geometrik şekil, uzunluğu ve genişliği olan ancak yüksekliği veya derinliği olmayan bir şekildir. Daire, kare, dikdörtgen, üçgen iki boyutlu şekil örnekleridir.

Geometrik Şekillerin 8 İsmini Listeleyin.

Aşağıda birkaç geometrik şeklin listesi bulunmaktadır.

 • Üçgen
 • Dikdörtgen
 • Küp
 • Küre
 • Kare
 • Eşkenar dörtgen
 • Yamuk

Temel Geometrik Şekiller Nelerdir?

Boyutlarına göre birçok geometrik şekil veya şekil vardır. Daire, üçgen, kare, dikdörtgen temel 2 boyutlu şekillerden birkaçıdır. Küp, küre, koni ve silindir temel 3 boyutlu şekil veya şekillerden birkaçıdır.

Gerçek Hayattaki Temel Geometrik Şekillere Örnek Verir misiniz?

Gerçek hayatta birkaç geometrik şekil örneği aşağıda listelenmiştir:

 • Çember: kurabiyeler, bisiklet tekerlekleri
 • Kare: Yerdeki kare fayanslar, kare kağıt peçeteler
 • Dikdörtgen: ders kitapları, cep telefonları, televizyon ekranı
 • Üçgen: çapraz olarak kesilmiş bir sandviç, trafik levhaları

Geometrik Şekillerin Kullanımı Nedir?

Geometrik şekiller, görsel duyularımızı mantıklı, pratik ve ilginç bir şekilde yeniler. Bir parça işe ve günlük yaşama bir düzen ve doğruluk duygusu verirler.

Geometrik şekiller Çocuklar için Neden Önemlidir?

Geometrik şekilleri öğrenmek, çocukların görsel bilgileri tanımlamasına yardımcı olur ve ayrıca farklı alanlarda organize etme ve öğrenme becerilerine yardımcı olur. Çocuklar, çeşitli şekilleri kategorize edip karşılaştırabiliyorlarsa yüz tanıma ve gezinme becerilerini geliştirirler.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu