Dar Açı Nedir? Tanımı

Ölçüsü 90°’den küçük olan açılara dar açı denir. Örneğin saat 11 olduğunda akrep ile yelkovan arasında oluşan açı dar açıdır. Başka bir deyişle, 30°, 40°, 57° ve benzerlerinin tümü dar açılardır.

Dar Açı nedir?

İki ışın bir tepe noktasında buluştuğunda bir açı oluşur. Bu açı 90°’den küçük olduğunda dar açı olarak adlandırılır. Aşağıda gösterilen şekilde, ‘Işın 1’ ve ‘Işın 2’ arasında oluşan açı bir dar açıdır. Ayrıca bir dik açı ikiye bölündüğünde iki dar açı oluşturur.

İşte birkaç tane daha dar açı örneği.

Dar Açı Örnekleri

0°’den büyük ve 90°’den küçük açılara geometride dar açılar denildiğini biliyoruz. Bu nedenle 45°, 5°, 28°, 49°, 89° dar açılara örnektir.

İşte akut açıların bazı gerçek hayattan örnekleri.

  • Aşağıda gösterildiği gibi küçük parçalar halinde kesildiğinde bir dilim karpuz.
  • Saatin akrebi ile yelkovanı arasında oluşan açıların bazı örnekleri.
  • Açıkken bir kuşun gagası.
  • Bir timsahın ağzı açıkken oluşan açı.

Eşkenar Üçgen Özellikleri

Dar üçgenin tüm açıları 90°’den küçüktür. Üçgenin üç açısı da 60° olduğunda, üçgen adı verilen özel bir üçgen oluşturur. Birçok üçgen çeşidi vardır ve bunlardan biri de akut üçgendir. Aşağıda gösterilen üçgenin tüm iç açıları 90°’den küçüktür. Bu yüzden eşkenar üçgen olarak adlandırılır.

Bir Eşkenar Üçgen İçin Üçgen Eşitsizliği Teoremi

Dik üçgenler için Pisagor teoremi gibi, eşkenar üçgenler için de bir üçgen eşitsizliği teoremi var. Bir üçgenin iki kenarının karelerinin toplamının en büyük kenarın karesinden büyük olduğunu söyler. Δ ABC’de, kenarlar a,b,c’yi ‘c’ en büyük kenar olacak şekilde ölçüyorsa, o zaman a2+b2 > c2. Başka bir deyişle, bir üçgende, eğer bir2+b2 > c2, üçgen bir dar üçgendir.

Popüler Konu:  Üçgen Piramit Nedir? ve Çeşitleri

Akut Açı Hakkında SSS

Dar Açı nedir?

Dar açı, ölçüsü 90°’den küçük olan açılardır. Bir iletki kullanılarak ölçülebilir. Örneğin, 35°, 60°, 72° ve benzerlerinin tümü dar açılardır.

Dar Açıların Bazı Örnekleri Nelerdir?

Dar açılar ölçüsü 90°’den küçük olan açılardır. Bu nedenle 10°, 30°, 45°, 70° bazı dar açı örnekleridir.

Dar Açının Ölçüsünü Nasıl Bulursunuz?

Dar açılar bir iletki yardımıyla ölçülebilir. Dar bir açıyı ölçmek için, iletkinin alt çizgisini taban çizgisine yerleştirin ve iletkinin merkezini iki açı çizgisinin birleştiği tepe noktasına yerleştirin. Şimdi iletkinin alt ölçeğini düşünün ve açıyı ölçün.

Akut Üçgen nedir?

Dar üçgen, bir üçgenin tüm iç açılarının 90°’den küçük olduğu üçgendir. Örneğin, bir eşkenar üçgenin tüm iç açıları 60°’ye eşittir. Bu yüzden akut üçgen olarak adlandırılabilir.

Dik Üçgen Akut Üçgen midir?

Hayır, dik üçgen dar üçgen değildir. Bir dik üçgenin iç açılarından biri 90°, diğer iki açısı 45°’dir. Bir üçgenin dar üçgen olması için tüm iç açılarının 90°’den küçük olması gerekir. O halde dik açılı üçgenin dar üçgen olmadığını söyleyebiliriz.

Geniş ve Dar Açılar Arasındaki Fark Nedir?

Geniş açılar 90°’den büyük (ancak 180°’den küçük), dar açılar ise 90°’den küçüktür. Örneğin 110° geniş açı ve 50° dar açıdır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu