Çocuğumun yazısını geliştirmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Küçük çocuğunuz artık harf ve sayı yazmayı öğrenmeye başlıyor. Şu anda girişimleri karalama gibi görünse de, kısa sürede ustalıkla yazabilmesini sağlayan ince motor becerilerde ustalaşacak.

Çocuğunuzu yazma pratiği yapmaya teşvik etmek için onu eğlenceli hale getirmelisiniz. İşte bunu yapmanın bazı harika yolları:

• Alışveriş listesini yapma zamanı geldiğinde, çocuğunuzun da size katılmasını sağlayın. Bırakın kendi listesini yapsın. Sadece eğlenceli olmakla kalmayacak, aynı zamanda yazmanın herkesin gününün bir parçası olduğunu da görüyor.
• Renkli tebeşir kullanarak alfabeyi yazma alıştırması yapın.
• Bir yolculuğa çıktığınızda, çocuğunuzun gördüklerini ve yaptıklarını kaydetmesi için bir not defteri alın. Size karalamalar gibi görünebilir ama onun için o defter bir hikaye anlatıyor!
• Boş bir defter ve boya kalemi kullanarak bir alfabe kitabı yapın. Alfabenin her harfini kendi sayfasına yazın. Çocuğunuza harfle başlayan bir kelime düşünmesini ve kelimeyi sayfaya yazmasını sağlayın. Daha sonra kelimenin bir resmini çizebilirler.
• Bir günlük başlatın. Günlük olarak boş bir defter kullanın ve çocuğunuza her gün hakkında bir şeyler yazmak için bunun onun özel günlüğü olduğunu açıklayın. Çocuğunuzun günü hakkında bir şey yazmasını sağlamak için yatmadan hemen önce gibi bir zaman belirleyin. Tek kelime de olsa hem eğleniyor hem de yazıyor!

Popüler Konu:  Çocuğumun görsel bir öğrenici olup olmadığını nasıl anlarım?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu