Çocuğumun görsel bir öğrenici olup olmadığını nasıl anlarım?

Çocuğunuzun öğrenme şeklini anlamak ve onun öğrenme stiline uyum sağlamak, okulda daha iyi performans göstermesine ve bir öğrenme sevgisi geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Uzmanlar üç tür öğrenici tanımladılar; işitsel öğrenici, görsel öğrenici ve fiziksel öğrenici. İşitsel öğrenen dinleyerek, fiziksel öğrenen yaparak, görsel öğrenen ise gözlemleyerek kavrar.

Görsel öğrenen bir çocuğu tespit etmek oldukça kolaydır. Bir kitabı çeviren, resimlere bakan ya da bir kitaptan okumaktansa yapbozla oynamayı tercih eden kişidir. Çocuğunuzun görsel bir öğrenici olup olmadığını anlamak için nasıl gözlemlediğine dikkat edin. Onunla konuşurken dudaklarının hareketini izliyor mu? Ona bir şeyi nasıl yapacağını gösterirken sana çok dikkat ediyor mu? Eğer öyleyse, gözlem, öğrenirken kullanabileceği en iyi araç olabilir.

Çocuğunuzun öğrenme stiline uyum sağlamak, akademik başarısı için önemlidir. Öncelikle çocuğunuzun nelerden hoşlandığını belirleyin. Oyun oynamayı seviyorsa mutlaka eğitici oyunlar satın alın. Kart oyunları, sayma, sayıları görme ve hafızayı kullanma konusunda görsel öğrenenler için iyidir. Ayrıca bol bol resimli kitabı olduğundan emin olmalısınız. Sonunda resimlerle birlikte gelen metni okuyacaktır. Fakat şimdilik ona okuduğunuzda hikayeyi ilişkilendirmek için resimleri kullanacaktır.

Çocuğunuz alfabeyi yeni öğreniyorsa, harf şekilleriyle yapbozlar kullanın. Matematik becerileri için, toplama ve çıkarma işlemini göstermek için grafikler ve fiziksel nesneler kullanın.

Popüler Konu:  Çocuğuma sayma konusunda nasıl yardımcı olabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu