Çocuğum ne zaman okumayı öğrenmeli?

Ortalama bir çocuk, okul öncesi ve küçük bebekler arasında bir yerde okumayı öğrenecektir. Ancak bu beceri doğal olarak gelmez. Çocuğa okuma öğretilmelidir.Okumaya başlamak için tam olarak ‘doğru zaman’ yoktur. Bütün çocuklar farklıdır. Ayrıca bir ebeveyn, çocuğun okuma sevgisini teşvik etmede ve geliştirmede çok etkili olabilir.

Çocuğunuza çok küçük yaşta kitap okumaya başlayın ve bunu günlük bir alışkanlık haline getirin. Hatta bazı uzmanlar, daha anne karnındayken çocuğunuza yüksek sesle kitap okumanın faydalı olduğunu söylüyor.

Ortalama bir çocuk okuma becerisinin dört aşamasından geçer; ön okuyucu, başlangıç, orta ve ileri düzey. Çocuğunuz her aşamaya girerken, uygun materyalleri ve fırsatları sağlayarak onun yolunda olduğundan emin olmanız önemlidir.

Bir küçük çocuk genellikle ön okuyucu aşamasındadır. Kitapların bir anlamı olduğunu bilir ve okuyormuş gibi yapar. Ayrıca sayfadaki harflerin kelimeler olduğunu anlıyor.

Bir çocuk anaokuluna başladığında harflerin çıkardığı sesleri öğrenmeye başlayacak ve bu sesleri gördüğü kelimelerle ilişkilendirmeye başlayacaktır.

Küçük bebeklere giren bir çocuk, harf gruplarını seslendirmeyi öğreniyor ve bazı basit cümleleri okuyabiliyor.

Çocuğunuz başlangıç ​​okuma aşamasını geçtikçe, akıcı okuma ve okuduklarından anlam kazanma konusunda daha ustalaşacaktır.

Popüler Konu:  Çocuğuma matematikte nasıl yardımcı olabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu