Çocuğumun dinleme becerilerini geliştirmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Çoğu zaman, bir ebeveyn, çocuğu gerçekten dinlemeden önce yüzlerce kez bir şeyler söylemek zorundaymış gibi hissedebilir. Dinleme, ustalaşması pratik gerektiren bir beceridir. Çocuğunuzun dinleme becerilerini geliştirmesine yardımcı olabileceğiniz birkaç eğlenceli yol:

• Kendiniz iyi bir dinleyici olun. Çocuğunuzun ne söylediğini sadece duymakla kalmayın, onun konuşmalarına katılın. Ona sorular sorun ve çocuğunuzu size daha fazlasını söylemesi için teşvik edin.
• Çocuğunuza bir hikaye okuduğunuzda, durun ve ona bundan sonra ne olacağını düşündüğünü sorun. Bu size sadece onun dinleyip dinlemediğinin iyi bir göstergesi olmakla kalmaz, aynı zamanda yeterince sık yaparsanız daha fazla dinlemesini sağlar. Sorunuza cevap vermek isteyecektir, böylece hikayeyi dinleyecektir.
• Eski favori oyunu ‘Simon Says’ oynayın. Simon, ‘Yukarı aşağı zıpla ve bir şarkı söyle’ diyor. Eğlencelidir ve bir çocuğu söylenenlere dikkat etmeye teşvik eder.
• Çocuğunuzu eğlenceli bir çöpçü avına gönderin. Ona saç fırçası, ayakkabı ve kitap gibi evin her yerinden almasını söyle. Üçünü de geri getirdiğinde kazanır!
• Bir Hikaye Oluşturun. Bütün aile bunu oynayabilir. İlk kişi hikayeye bir cümle ile başlar ve daha sonra her kişi hikayeye bir cümle ekler. Bu oyun, çocuğunuzu, bir sonraki satırı ekleyebilmesi için her bir kişinin hikayeye ne katkıda bulunduğunu dinlemeye teşvik eder.

Popüler Konu:  Çocuğuma nasıl kitap okutabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu