Çocuğuma matematikte nasıl yardımcı olabilirim?

Üç temel öğrenici türü vardır: fiziksel, görsel ve işitsel. Fiziksel bir öğrenci, görevi fiziksel olarak yerine getirdiğinde daha iyi anlar. Görsel bir öğrenci, yapılan görevi görerek en iyi şekilde öğrenir. İşitsel öğrenici, okuma veya performans göstermenin aksine bilgiyi işiterek en iyi anlayan ve öğrenen bir çocuktur.

Küçük çocuğunuzun öğrenme stili ne olursa olsun, eğlenceli aktivitelerle erken matematik kavramlarını öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Görsel öğrenenler için:
Çocuğunuzla dışarı çıktığınızda, çocuğunuza öğretmek için sahneden yararlanın. Sokak tabelalarında, vitrinlerde vb. sayıları ve harfleri tanımlamalarını sağlayın. Her yolculukta bir harf veya sayıya odaklanabilirsiniz. Çocuğunuza işinin “B” harfini aramak olduğunu ve gördüğünde size söylemek olduğunu söyleyin. Nokta bulmacalarını birleştirmek, görsel bir öğrencinin sayma kavramlarını tanımaya başlaması için harika bir yoldur.

Fiziksel öğrenenler için:
Evin etrafındaki şeyleri sayın. Çamaşırları katlarken çocuğunuzdan size kaç tane çorap olduğunu söylemesini isteyin.
Bir sayma kitabı oluşturun. Sadece sayma kitabı satın almak yerine, boş bir defter kullanarak ve her harf için bir sayfa oluşturarak bir kitap yapın. Dergileri gözden geçirin ve harfle başlayan şeylerin resimlerini kesin. Sonra onları sayfaya yapıştırın. Çocuğunuz aktiviteyi sevecek ve süreç içinde öğrenecektir.

İşitsel öğrenenler için:
‘Üç küçük maymun’ gibi saymayı içeren çok sayıda tekerleme ve şarkı kullanın.
Çocuğunuzun mutfakta size yardım etmesine izin verin. 1 su bardağı veya 1 çay kaşığı gibi basit ölçüleri olan bir tarif kullanın. Çocuğunuzun malzemeleri ölçmeye katılmasını sağlayın.

Popüler Konu:  Bir çocuk okumayı nasıl öğrenir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu