Çocuğumun konuşmasına yardımcı olabilirim?

Bazen küçük çocuğunuzun size ne söylemeye çalıştığını anlamakta güçlük çekiyorsanız, onun konuşma becerilerini geliştirmesine yardımcı olmanın yolları vardır. İşte sizlere birkaç öneri:

• İyi bir dinleyici ol. Çocuğunuzun ne dediğini sadece duymakla kalmayın, konuşmasına dahil olun. Ona sorular sorun ve çocuğunuzu konuşmaya teşvik edin. Pratik yapmak mükemmelleştirir!
• Çocuğunuzla bol bol konuşun. Konuşmaları dinlemek, çocuğunuzun kelimeleri söylemenin doğru yolunu işittiği için konuşmasını geliştirme fırsatı da verir.
• Çocuğunuzun bir hikaye anlatırken veya bir şarkı söylerken kendisini dinleyebilmesi için bir kayıt cihazı kullanın.
• Bir resimli kitap kullanın ve çocuğunuzun hikayeyi doldurmasını sağlayın. Bu sadece çocuğunuzun konuşma becerisini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda hayal güçlerinin çılgınca çalışmasına da izin verir.
• Yürüyüşe çıktığınızda, güzel kayalar, kuş tüyleri veya yapraklar gibi yolculukta bulduğunuz şeyleri toplamak için yanınıza bir kap alın. Eve geldikten sonra, çocuğunuzun eşyaları gösteri olarak kullanmasını ve aileye her bir eşyayı ve onu nerede bulduğunu anlatmasını sağlayın.

Çocuğunun kelime dağarcığı geliştirmek

Çocuklar çevrelerindeki dünyayı dinleyerek öğrenirler. Çocuğunuzun daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olmasını istiyorsanız, çok fazla kelime duyması önemlidir. Çocuğunuzla sürekli konuşmak, zengin ve bol kelime dağarcığına katkıda bulunur.

Çocuğunuza kitap okurken, durup hikayedeki bazı kelimeler hakkında konuşmak için zaman ayırın. Çoğu zaman, çocuğun tüm kelimeleri anladığını kabul ederiz. Bunu yapmalarını sağlamanın iyi bir yolu, çocuğunuza kelimenin ne anlama geldiğini bilip bilmediğini sormak ve bu konuda bir tartışma yapmaktır.

Çocuğunuzla özel bir yere gittiğinizde, bir hatıra getirmesine izin verin. Hemen ardından bir gösteri yapın ve tüm ailenin önünde anlatın. Çocuğunuzun hazinesini göstermesine ve hazinenin geldiği yere gittiğinde öğrendikleri hakkında konuşmasına izin verin.

Popüler Konu:  Çocuğumun dinleme becerilerini geliştirmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Her zaman bir şeyleri işaret edin ve adlandırın. Sözlerin çocuğunuz için çok gelişmiş olduğunu düşünseniz bile. Küçük bir çocuğun zihni sünger gibidir ve büyük kelimelerin bazılarını bazı küçük kelimelerden daha kolay hatırlayacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu