Çocuğumun öğrenip öğrenmediğini nasıl anlarım?

Çocuğunuzun öğrenme şeklini anlamak ve onun öğrenme stiline uyum sağlamak, okulda daha iyi performans göstermesine ve bir öğrenme sevgisi geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Uzmanlar üç tür öğrenici tanımladılar; işitsel öğrenici, görsel öğrenici ve fiziksel öğrenici. İşitsel öğrenen dinleyerek, fiziksel öğrenen yaparak, görsel öğrenen ise gözlemleyerek kavrar.

Fiziksel öğrenici aynı zamanda “dokunsal-kinsetik öğrenici” olarak da bilinir. Dokunsal ‘dokunma’ ve kinsetic ise ‘hareket’ anlamına gelir. Fiziksel öğrenen bir çocuk, uygulamalı katılımı içeren öğrenme etkinliklerinden hoşlanır. Bebekler doğal olarak fiziksel öğrenicilerdir. Çevrelerindeki dünyayı anlamak için bir şeylere dokunur ve ağızlarına götürürler. Pek çok çocuk, okul yıllarında fiziksel öğrenici olmaya devam eder.

Çocuğunuz size bir hikaye anlatıyorsa ve çok etkileyiciyse, hikayeyi canlandırıyor ve tüm vücudunu içine alıyorsa, muhtemelen fiziksel bir öğrenicidir. Veya çocuğunuzun ABC’leri okumak veya yazmak yerine bir dergiden ABC’leri kesip kağıda yapıştırmayı tercih ettiğini fark ederseniz, muhtemelen fiziksel bir öğrenicidir.

Çocuğunuzun öğrenme stiline uyum sağlamak için, çocuğunuzun fiziksel olarak dahil olmasını gerektiren eğitim faaliyetleri sağlayın. Sadece birlikte bir hikaye okumak yerine, hikayeyi çocuğunuzla birlikte canlandırın. Şekiller ve renkler hakkında bilgi edinmek için blokları kullanın ve belirli sayıda öğe toplayarak sayma alıştırması yapın.

Popüler Konu:  Çocuğum hangi okuma aşamasında?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu