Çocuğumun okumaya başlamamasından endişelenmeli miyim?

Dört yaşındaki çocukların çoğu, harflerin kelimeleri oluşturduğunu ve kelimelerin bir hikaye anlattığını yeni anlamaya başlıyor. Ancak bazı küçük çocuklar kavramı çabuk kavrarlar ve bağımsız olarak okumaya başlarlar. Bu kesinlikle istisna. Dört yaşındakilerin çoğu henüz bu beceriyle başa çıkmak için yeterince uzun süre odaklanamıyor. Belirli harfleri bilip onları seçebilirler veya resimlerle ilgili harfleri olabilir ve sayfadaki ‘S’ kelimesinin hikaye kitaplarındaki resimdeki yılan için olduğunu bilirler.

Çocuğunuz istisnaysa ve dört yaşında okumaya başladıysa, harika! Onu okumaya devam etmesi için cesaretlendirin ve okuması için birçok fırsat sağlayın. Muhtemelen, okuma söz konusu olduğunda asla bir sorunu olmayacak.

Çocuğunuz daha çok norm ise, sonunda okumasını sağlayacak becerileri teşvik etmelisiniz. Kitaplar ve hikaye anlatımı konusunda onu heyecanlandırın. ABC’leri yazma alıştırması yapın ve okumanın ne kadar önemli olduğunu anladığından emin olun.

Okumaya zorlanamaz ve aslında uyarılır. Bir şey yapmaya zorlanan çocuk genellikle isyan eder. Çocuğunuz okumaya hazır olduğunda, okuyacaktır ve çoğu çocuk için bu, beş veya altı yaş civarında olur.

Popüler Konu:  Çocuğumun açık sözlü olmasına nasıl yardımcı olabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu