Bir Ondalık Basamağa Nasıl Yuvarlanır?

Bir ondalık basamağa yuvarlamak için yuvarlama sayıları kavramına aşina olmalısınız. Hatta ondalık noktanın sağında bulunan her ondalık basamağın adını da bilmeniz gerekir. Bu makalede, bu terimleri açıklayacağız ve size ilk ondalığa yuvarlamanın iki yolunu göstereceğiz.

Bir Ondalık Basamağa Yuvarlama

Ondalık noktanın sağındaki her bir basamak değeri veya ondalık basamak sayısı farklı bir ada sahiptir. Aşağıdaki diyagram, her bir yer değerinin adlarını etiketler:

İlk ondalık basamağa veya en yakın ondalığa yuvarladığınızda, yukarı mı aşağı mı yuvarlayacağınızı yüzüncü hanedeki sayı belirleyecektir. Yüzüncü basamak 5 ile 9 arasında bir sayı ise en yakın tam sayıya yuvarlayın. 0 ile 4 arasında bir sayıysa, ondalık basamakları aynı tutarak “aşağı yuvarlarsınız”.

Aşağıdaki sayı yüzler hanesine yuvarlanmıştır. En yakın onluğa yuvarlamak için yukarı veya aşağı yuvarlamamız gerekip gerekmediğini belirleyelim:

bir ondalık basamağa yuvarlama: Yüzüncü basamağa yuvarlanmış sayı

Yüzlerler basamağındaki sayı 5 ile 9 arasında olan 6 olduğundan, onuncu ondalık basamağı 9’a kadar yuvarlayacağız.

bir ondalık basamağa yuvarlama: En yakın ondalığa yuvarlanmış sayı

Binler Yerinden Yuvarlama

Binler basamağı olan ondalık sayıların ondalık basamağa nasıl indirileceğini öğrenelim. Bunu yapmak için önce en yakın yüzdeliğe yuvarlamalıyız:

Binler basamağına yuvarlanan sayı

Binler basamağındaki sayı 3’tür, bu da ikinci ondalık basamağı aynı tutarak aşağı yuvarlayacağımız anlamına gelir:

En yakın yüzlüğe yuvarlanan sayı

Yüzler basamağındaki sayı 9 olduğu için onuncu ondalık basamağı 3’e yuvarlayacağız.

En yakın onluğa yuvarlanan sayı

Neden Bir Ondalık Basamağa Yuvarlamalısınız?

Bir ondalık basamağa nasıl yuvarlanacağını bilmek önemlidir. Çünkü bazı sayılar birkaç ondalık basamak için devam eder. Bu yüzden işleri kısa tutmak için bir ondalık basamağa yuvarlamanız gerekir. En yakın ondalık, yüzdelik ve bindeliklere yuvarlama arasındaki farkı anladığınızda ve yukarı mı aşağı mı yuvarlayacağınızı bildiğinizde, bir ondalık basamağa yuvarlama sanatında ustalaşmışsınız demektir.

Popüler Konu:  Online Matematik Öğretmeni Nasıl Seçilir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu