Tam Kare Sayılar Nedir? Sayıların Listesi

Tüm matematik seviyelerindeki öğrencilerin bir tam kareler listesine ihtiyacı vardır. En yaygın tam kareleri bilmek, her türlü matematik probleminde ortaya çıkan karekökleri çözmeyi çok daha kolaylaştırır. Ancak tam karelere geçmeden önce kareköklerin tanımını gözden geçirelim.

Karekök Nedir?

Cebir öncesi karekökleri öğrenmeye başlıyoruz. Bir sayının karekökünü bulmak için, örneğin 225, hangi sayının kendisiyle çarpımının 225’e eşit olduğunu belirlemeniz yeterlidir:

tam kareler listesi: 225'in karekökü

Kare sayılar ve karekökler hakkında hatırlanması gereken birkaç not:

İlk başta bir sayının karesinin (kendisi ile çarpılması) olduğunu göstermek için 2’nin üssünü eklemelisiniz. Örneğin, 225’i 15 ² olarak yazabilirsiniz.

İkincisi, karesi alınmış bir sayının sonucu her zaman pozitif bir tam sayıdır. Örneğin, -4’ün karesini almak 16 ile sonuçlanır. Bunun nedeni, iki negatif sayıyı veya değişkeni birlikte çarpmanın her zaman pozitif bir sayı veya değişkenle sonuçlanmasıdır.

Tam Bir Kare Yapan Nedir?

Tam kareler önemlidir çünkü bir doğal sayının karekökünün nasıl alınacağının bir örneğidirler. Tam karenin karekökü de doğal bir sayı olmalıdır, yani ondalık olmayan, kesirli olmayan bir tam sayıdır. Hangi sayıların doğal sayı ve tam sayı olarak nitelendirildiğine ilişkin örnekleri inceleyelim:

Doğal sayılar: 1, 2, 3, 4, 5, 6 …

Tam Kareler Listesi

İşte tam kare sayıların bir listesi:

tam kareler listesi: 1'in tam karesi
tam kareler listesi:: 2'nin tam karesi
tam kareler listesi:: 3'ün tam karesi
tam kareler listesi: 4'ün tam karesi
5'in tam karesi
6'nın tam karesi
7'nin tam karesi
8'in tam karesi
9'un tam karesi

Tam Kareler Listesi Neden Önemlidir?

Tam karelerin bir listesine sahip olmak, tüm matematik seviyelerinde tasarruf lütfunuz olacaktır. Elinizin altında bir hesap makineniz olmadığında, sizi zorlu denklemler ve sözcük problemleriyle başa çıkarmak için en yaygın karekökler hakkındaki bilginize güvenmeniz gerekir. Kare kökleri anlamak ve yukarıdaki tam kareler listesine sahip olmak, başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Popüler Konu:  Dik Üçgenin Alanı Nasıl Bulunur?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu