İki Adımlı Denklemler Nasıl Çözülür?

İki adımlı bir denklem oldukça açıklayıcıdır: Bu da iki adımda çözülebilen, bir değişken ve bir pozitif veya negatif sabit olmak üzere iki farklı öğeye sahip bir denklemdir. İki aşamalı denklemleri çözmek için, önce denklemin hangi bölümünün çözüleceğini belirlemek için işlem sırasını ters çevirmeniz gerekir.

İşlem Sırası Nedir?

İşlem sırası, çok adımlı bir denklemin işlemlerinin çözülmesi gereken sırayı belirleyen bir kuraldır. Bu kural, bir denklemi çözmek için aşağıdaki sırayı oluşturan PEMDAS adlı bir süreçten geçer:

P: Parantezler ( )

E: Üsler ^

M: Çarpma ×

D: Bölüm ÷

C: Ekleme +

S: Çıkarma ⁻

İki Adımlı Denklem Örneklerini Ters İşlemlerle Çözme

İki aşamalı denklemleri çözmenin amacı x’in değerini belirlemek olduğundan, x’e bağlı katsayının çarpımı veya bölümü son adım olmalıdır. Bu yüzden iki aşamalı denklemleri çözmek için ters işlemleri kullanmanız gerekir. Bu da önce toplama ve çıkarma, ardından çarpma ve bölme anlamına gelir. Toplama ve çıkarma genellikle işlem sırasına göre son adımlardır, çarpma ve bölme ise ilk adımlardır.

Bu iki adımlı denklem örneğinde x değişkenini çözmek için bu ters sırayı kullanalım:

ters sıra kullanan iki adımlı denklem örneği

Ters işlemleri kullanarak, bu iki adımlı denklem örneğini çözmenin ilk adımı, 37’den 13’ü çıkarmaktır. Sol taraf şimdi 4x’e ve sağ taraf 24’e eşit olacaktır.

Sol taraftaki değeri gösteren denklem 4x ve sağ taraf 24'tür.

4’e bölerek x’i bulalım. x değişkeninin değeri şimdi…

x değişkeninin değerini gösteren denklem 6

İki Adımlı Denklemler Nasıl Çözülür

İki adımlı denklemler basittir ancak bir kritik kuralı vardır. Ters işlem sırasını kullanmalısınız. İşlem sırası hakkında öğrendiklerinizi (kısmen) bir kenara koyabildiğinizde, herhangi bir iki aşamalı denklemin değişkenini çözebilirsiniz.

Popüler Konu:  0 Rasyonel Sayı mı? Evet

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu