Başarıya Ulaşmak İçin Motive Olmanın Yolları

Lisede hedef belirleme yeteneği, geleceğinizle ilgili önemli kararlar almanıza yardımcı olabilir ve yüksek öğrenim planlarına doğru ilerlemenizi sağlayabilir.

Yine de özellikle nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, hedef belirlemek size bunaltıcı gelebilir. Sizi akademik başarıya doğru yönlendirebilecek kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemek için basit bir formülün nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır.

Akademik Hedefler Neden Önemlidir?

Akademik hedefleriniz önemlidir çünkü şimdi ve gelecekte yapacağınız seçimler için bir rehber görevi görürler. Başka bir deyişle, mevcut dersler, eğitim ilgi alanları ve nihayetinde üniversite hakkında seçimler yaparken izleyebileceğiniz yol haritasıdır.

Mesela bilimle ilgili bir alanda lisans derecesi almakla ilgilendiğiniz için, aldığınız her fen dersinde B+ veya üzeri almak istediğinize karar verebilirsiniz. Bu durum zorlaştığında bile fen sınavlarınız için şimdi çalışmak için motive olmanıza yardımcı olabilir, çünkü bunun uzun vadeli ilgilerinize hizmet eden uzun vadeli bir akademik hedefe yol açtığını bilirsiniz.

Lise öğrencileri eğitimle ilgili kişisel hedefler belirlediklerinde, üniversitede başarı şanslarını artıran önemli beceriler geliştirmelerine de yardımcı olur. Spesifik olarak, eğitim hedefleri, belirli bir zaman çerçevesi içinde kısa, teslim edilen eylemler gerçekleştirirken size zaman yönetimi becerileri öğretebilir.

Bu durum bir üniversite öğrencisi olarak değerlidir, burada birden fazla sınıf arasında ağır bir kurs yükünü dengelemeniz gerekir. Hedef belirlemek aynı zamanda güçlü bir iş etiği geliştirir ve öz motivasyonu teşvik eder.

Dört yıllık bir derece boyunca yüksek notlar elde etmek için motive kalabilen öğrenciler, iş piyasasında öne çıkmalarına yardımcı olabilecek bir azim ve bağlılık (sıkı çalışma yoluyla bile) gösterirler.

Akademik Hedeflerinizi Etkili Yapan Nedir?

Etkili olabilmek için akademik hedefler de gerçekçi olmalıdır. Çok yüksek hedeflerseniz, gerçekçi olmayan beklentilerle kendinizi bunaltabilirsiniz. Bu da bir cesaret kırılmasına ve hayal kırıklığına neden olabilir. Buna karşılık çok düşük hedefler belirlemek, başarabileceklerinizi sınırlayabilir ve tam potansiyelinize ulaşmayı daha zor hale getirebilir.

İddialı ancak gerçekçi hedefler belirlemek için en iyi stratejilerden biri SMART yöntemini kullanmaktır. Bu yaklaşım, ulaşılabilir bir hedef belirlemek için beş kategori kullanır:

Spesifik: En iyi hedefler spesifiktir. Neyi başarmak istediğiniz konusunda mümkün olduğunca ayrıntılı olun, çünkü bu, neye benzediği ve neden istediğiniz konusunda motive olmanıza yardımcı olur.

Ölçülebilir: Ölçülebilir bir hedef, küçük kilometre taşlarıyla takip edebileceğiniz bir hedeftir. Hedefinize ulaşmak için hangi bebek adımlarını atacağınızı ve her bir kısa vadeli hedefe ne zaman ulaşıldığını nasıl bileceğinizi düşünün.

Ulaşılabilir: Hedefinizin zorlayıcı olmakla birlikte ulaşılabilir olmak arasında bir denge kurup kurmadığına karar vermek için kendinize sorun: Bu hedefi nasıl gerçekleştireceğim? Hedefinize giden açık bir yol görebiliyorsanız, muhtemelen başarılabilir.

İlgili: Alaka düzeyi akademik hedefler için çok önemlidir çünkü bu çabanın gelecekteki kariyer hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlar. Bu hedefe ulaşırsanız hayatınızın nasıl değişebileceğini ve bunun hem şimdi hem de gelecekte sizin için ne anlama geleceğini düşünün.

Zamana bağlı: Son olarak, hedefinizin belirlenmiş bir son tarihi olmalıdır. Bu hedefe ne zaman ulaşmak istiyorsunuz? Bir son teslim tarihiniz olduğunda, yol boyunca her bir özel hedefi şekillendirmeye yardımcı olur, Bu şekilde eylemleriniz hedeflenmiş ve kasıtlı olur.

Popüler Konu:  Çocuğunuzun Başarılı Olması İçin 8 İpucu

SMART hedefleri, motivasyonu artırmaya yardımcı olmanın yanı sıra, neyi ve neden başarmak istediğiniz konusunda netlik oluşturmanıza yardımcı olur. SMART hedefleri, bu hedefin neden önemli olduğu ve ne zaman bitirmeyi bekleyebileceğiniz konusundaki uzun vadeli planı görmeyi de kolaylaştırır.

Akademik Hedef Örnekleri

Artık gerçekçi bir hedefin nasıl belirleneceğini anladığınıza göre, etkili akademik hedeflerin nasıl göründüğünü anlamak önemlidir.

Kısa vade hedefleri

Lise öğrencileri, geliştirmek istedikleri ve başarılı olmak istedikleri (ve potansiyel olarak gelecekte takip edecekleri) alanlarla ilgili kısa vadeli hedefler belirlemelidir.

Mesela halihazırda B’ye sahip olduğunuz bir sınıfta A alma hedefi belirleyebilirsiniz. Notunuzu yükseltme hedefine ulaşmak için aşağıdaki adımlara karar verebilirsiniz:

  • Hafta sonları size yardımcı olacak bir öğretmen arayarak sınıf için çalışma süresini artırın
  • Her hafta bir araya gelen bir akran tartışması ve çalışma grubu başlatın veya katılın
  • Haftada bir kez öğretmeninizden okul sonrası yardım isteyin

Bu hedeflerin her biri, sınıfta daha yüksek bir not elde etmek gibi kısa vadeli hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir ve her adım spesifik ve ulaşılabilirdir.

Uzun süreli hedefler

Uzun vadeli hedefler, kısa vadeli hedefler kadar önemlidir. Bu hedefi birinci sınıfta belirlerseniz, birkaç yıl içinde sınava hazırlanabilirsiniz.

Bu hedefe ulaşmak için şu adımları özetleyebilirsiniz:

  • Çalışma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bir Öğretmen bulun.
  • Teste doğru küçük artışlarla çalışabilmeniz için bir çalışma programı oluşturun.
  • Deneme sınavlarına girmek için zaman ayırın, Bu şekilde sınav formatına aşina olabilirsiniz.

Ek olarak her okul yılı için uzun vadeli bir hedef belirlemeye karar verebilirsiniz. Bu hedefler uzun vadeli hedeflerinizin bir parçası olabilir, fakat her yıl için ayrı ayrı hedefleri görmenize yardımcı olur. Bu hedefleri şimdi oluşturmak, gelecek yıllarda istediğiniz hayatı yaratmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik ve Karakter Hedefleri

Ek olarak karakter ve liderlik gibi yumuşak becerilerinizi geliştirebilecek uzun vadeli hedefler de düşünebilirsiniz. Ders dışı etkinlikler, topluluk oluşturmak ve farklı beceri setleri geliştirmek için mükemmel bir fırsat sağlar.

Mesela iş kulübünde bir liderlik pozisyonuna sahip olmak istediğinize karar verebilirsiniz. Veya kulüp kayak takımındaki muhasebeyi yönetmeye odaklanabilirsiniz. Ne olursa olsun, hem kişisel hem de akademik olarak ilginizi çeken bir şey düşünün.

Bu tür hedefler notlara özel olmasa da hayatınızın her alanında çok yönlü bir eğitim almanıza yardımcı oldukları için akademik başarının önemli bir parçasıdır.

Üniversite Öğrencileri için Akademik Hedefler

Bir lisans programındaki üniversite öğrencilerinin, yüksek not alma, belirli ders alanlarında başarılı olma ve genel olarak akademik performansı iyileştirme gibi lise öğrencilerine benzer hedefleri olabilir. Yine de bir üniversite öğrencisinin hedeflerinin kariyer arayışlarına daha fazla odaklanması muhtemeldir.

Mesela birinci sınıf bir üniversite öğrencisi, mezun olduklarında stajını tamamlamak için uzun vadeli bir hedef belirleyebilir. Ya da ilk dönemlerinde iki farklı giriş dersi alarak iki farklı kariyer yoluna olan ilgilerini değerlendirmek istediklerine karar verebilirler.

Geleceğiniz İçin Önemli Hedefler Belirleyin ve Gerçekleştirin

Özellikle geleceğinizi içeriyorsa, hedef belirlemek zordur. Ayrıca uzun vadeli geleceğiniz için ne istediğinizden emin değilseniz nasıl bir hedef belirleyeceğinize karar vermek zordur. Neyse ki bir SMART hedef stratejisi sizi başarıya doğru yönlendirebilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu