Başarı için 6 Çalışma Stratejisi

Test günü olduğunu hayal edin. Haftalardır bunu biliyor olsanız da son iki güne kadar gerçekten çalışmaya başladınız. Dün gece odanızda dört saat tıka basa geçirmenize rağmen, aniden bir boşluk çiziyorsunuz. Hazır olmadığınızı fark ettiğinizde panik başlar. Çalışma becerilerinizde yanlış giden ne oldu? Ve bunun bir daha asla olmayacağından emin olmak için bu çalışma becerilerini nasıl tazeleyebilirsiniz?

Nasıl çalışılacağını bilmek, herkese doğal olarak gelen bir şey değildir. Okulda başarılı olma eğiliminde olan öğrenciler bile, bir tarihler listesini veya bir dizi denklemi ezberlemekte zorlanabilirler. İyi haber şu ki, zamanla etkili çalışma becerileri geliştirebilirsin.

Çalışma becerileriniz üzerinde dikkatli bir şekilde çalışarak ve hangi tekniklerin sizin için en iyi olduğunu fark ederek, lise, kolej ve ötesinde size iyi hizmet edecek çalışma alışkanlıkları oluşturabilirsiniz.

Akademik Başarı için 6 Çalışma Stratejisi

İster bir final sınavına hazırlanıyor olun, ister kendi yararınıza olacak şekilde içeriği tazeliyor olun veya önemli bir standart teste hazırlanıyor olun, öğrenme stilinize uygun güçlü çalışma becerileri geliştirmek çok önemlidir.

İşte favori çalışma becerilerimizden altı tanesi:

1. Zaman Yönetimi Uygulayın

Ders çalışmayı son dakikaya bırakmak genellikle cezbedicidir. Ders dışı, iş veya diğer taahhütlerle meşgulseniz, ders çalışmak için zaman bulmak kolay olmayabilir. Bununla birlikte, erteleme ve özellikle gece geç saatlerde yapılan tıkanıklık seansları aslında ters etki yapabilir.

Hafızayı korumayla ilgili araştırmalar, son dakika çalışma oturumu sırasında bilgi toplamaya çalışmanın uzun vadede size yardımcı olmadığını gösteriyor. Ayrıca bir sınava çalışmak için geç saatlere kadar kalırsanız, sınav gününde yorgun olma olasılığınız daha yüksektir. Bu aynı zamanda daha düşük performansla da ilişkilidir.

Bunun yerine işe yarayan çalışma becerileri geliştirmek için en iyi seçeneğiniz, zaman yönetimi sanatında ustalaşmaktır. Erkenden çalışmaya başlayın ve ardından uzun süreli hafızanızı korumak için düzenli olarak çalışmaya devam edin. Buna aralıklı öğrenme denir ve konu yeni bilgiyi akılda tutmak olduğunda daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

İyi bir zaman yönetimi kullandığınızdan emin olmanın bir yolu, çalışma zamanınızı önceden planlamaktır. Bir takvim alın, önemli taahhütleri işaretleyin ve ardından çalışma zamanlarını bunlara göre planlayın. Bu süreleri yazdıktan sonra, zaman yönetiminizden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için kendinizi onlara karşı sorumlu tutun.

2. Etkili Not Alma Yöntemlerinden Yararlanın

Ders çalışmak söz konusu olduğunda paranızın karşılığını daha fazla almanın bir başka yolu da etkili not almayı öğrenmektir. Etkili not almak sadece daha sonra çalışmayı kolaylaştırmakla kalmaz. Elle bir şeyler yazma eylemi de bilgiyi ilk etapta öğrenmenize yardımcı olur.

Ayrıca ders sırasında düşünceli notlar aldığınızda, aktif dinlemeye katılmanız daha olasıdır. Aktif dinleme, içerik ve bunun mevcut bilginizle nasıl ilişkili olduğu hakkında eleştirel olarak düşündüğünüz zamandır. Yeni bilgi için ne kadar çok bağlamınız olursa, onu elde tutma olasılığınız o kadar artar.

Not almak için birçok farklı format vardır ve hiç kimse her zaman tüm insanlar için en iyi sonucu vermez. Bunun yerine belirli öğrenme stiliniz için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı yaklaşımlar denemeniz gerekecek. Ayrıca bazı tekniklerin bazı derslerde diğerlerinden daha iyi çalışıp çalışmadığına da karar vermeniz gerekecektir.

Çoğu çalışma becerisi gibi, not alma da kişisel tercihlere bağlı olabilir, fakat hangi yöntemlerin sizin için en uygun olduğunu bulmak için zaman ayırmaya değer.

3. Etkili Okuma Becerilerini Kullanın

Etkili okuma, aktif dinlemenin edebi karşılığıdır. Etkili bir şekilde okuduğunuzda, gözlerinizi bir sayfadaki kelimelerin üzerinden geçirmekten çok daha fazlasını yapmış olursunuz. Etkili okuma becerileri, güçlü çalışma becerileri ile neredeyse eş anlamlıdır.

Etkili okuma, yeni bilgiyi mevcut bilginizin bağlamına yerleştirmek için eleştirel düşünme becerilerini kullandığınız zamandır. Bu birkaç şekilde olabilir. Bazen, okuduklarınızın zaten bildiklerinizi nasıl desteklediğini veya çeliştiğini düşünmek için duraklarsınız. Diğer zamanlarda, neyi fark ettikleri veya ondan ne çıkardıkları hakkında daha iyi bir fikir edinmek için okuduklarınızı başka biriyle tartışabilirsiniz.

Çalışma grupları, okuduklarınızı tartışma fırsatı sundukları için etkili okuma becerileri edinmenin iyi bir yoludur. Yararlı bir çalışma ortamında bir araya gelmek ve akılda belirli sorularla birlikte okumak için bir grup arkadaşı organize etmek, etkili okuma ve tartışmayı yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Popüler Konu:  Öğrenciler İçin Öğrenme Ortamı Nasıl Oluşturulur?

Etkili okuma ayrıca genellikle bir tür not almayı içerir. Tıpkı bir ders sırasında not aldığınızda olduğu gibi, etkili okuma sırasında not almak, yeni bilgilerin içselleştirilmesine yardımcı olur ve gelecekte tekrar çalışmak için daha erişilebilir olmasını sağlar.

4. Yeni Hafıza Hileleri Öğrenin

Hafıza hileleri, çalışma becerilerinizi geliştirmenin eğlenceli bir yoludur. İnsan beyni karmaşıktır, fakat birçok araştırma bize ezberimizi nasıl optimize edeceğimizi öğretebilir.

Bir popüler hafıza hilesi, anımsatıcı cihazdır. Anımsatıcı cihazlar, aksi halde hatırlanması zor olabilecek kesin süreçleri veya denklemleri hatırlamak için harika bir çalışma becerisidir. Aptalca bir cümleyi veya cümleyi hatırlayarak, ilgili diğer bilgileri kodlayabilirsiniz.

Mesela gezegenlerin güneşe göre sırasını hatırlamak için kullanılan yaygın bir anımsatıcı araç şu cümledir: Çok eğitimli annem az önce bize erişte servisi yaptı. Bu kelimelerin her birinin ilk harflerini alarak gezegenleri sıraya koyabilirsiniz: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Uranüs, Neptün.

Görsel öğrenenler, hafızaya yardımcı olmak için görsel ipuçlarını kullanma konusunda daha iyi bir şansa sahip olabilir. Birçok insan için görsel hafıza işitsel hatırlamadan daha güçlüdür, bu nedenle belirli bilgi parçaları için bir görsel oluşturmak onları daha sonra daha erişilebilir hale getirebilir.

Mesela bir matematik denklemini ezberlemek için görsel öğrenmeyi kullanmak istiyorsanız, denklemi yazmayı ve ardından onu bir eskiz haline getirmeyi deneyin. Rakamlar belirli hayvanlara mı dönüşüyor? Bir üs, birinin üzerinde bir düşünce balonu haline mi gelir? Bu yaratıcı çalışma becerisi için hayal gücünüz rehberiniz olsun. Çizimi birkaç kez uygulayın ve ardından biraz daha çalışın. Çiziminizi yeniden oluşturduktan sonra denkleme istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Hafıza hileleri, oldukça spesifik denklemleri, tarihleri ​​veya diğer gerçekleri hatırlamak için harika bir çalışma tekniğidir.

5. Tame Testi Kaygısı

Sınav kaygısı genellikle sizinle sınav başarısı arasındaki en büyük engeldir. Ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın veya bir sınava ne kadar iyi hazırlanmış olursanız olun, sınav gününde kendinizi endişeli hissederseniz, performansınız düşer. Sınav kaygısını nasıl evcilleştireceğinizi öğrenmek, ustalaşmak için önemli bir çalışma becerisidir.

Sınav kaygısı, özellikle yüksek riskli standartlaştırılmış sınavlarda yaygındır. Sınav kaygısını yatıştırmanın en basit yollarından biri, tekrar tekrar sınava girmektir. Mümkün olduğu kadar gerçekçi bir test ortamında mümkün olduğunca çok alıştırma testi yapın. Teste ne kadar aşina olursanız, bu konuda endişe duyma olasılığınız o kadar az olur.

Sınav kaygısıyla mücadele için bir başka harika araç da farkındalıktır. Vücudunuzdaki hızlı bir kalp atışı gibi kaygının fiziksel belirtilerini tanımak, rahatlamaya odaklanmanıza yardımcı olabilir. Endişeli olduğunuzda kalbinizin hızlı attığını biliyorsanız, derin nefesler almak, nefesinize odaklanmak ve başarılı bir test gününü hayal etmek, kalp atış hızınızı yavaşlatmaya ve vücudunuzu sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

6. Test Gününde Kişisel Bakım Uygulayın

Sınav gününe kadar kendinize dikkat etmezseniz, hiçbir sınav hazırlığı yardımcı olamaz. Bu durum sınav gününde iyi dinlenmek ve beslenmek için basit adımlar atmazsanız, tüm çalışmanızın boşuna olabileceği anlamına gelir.

Testinizden önceki gece başlar. Makul bir saatte sağlıklı bir akşam yemeği yiyin, notlarınızı son bir kez gözden geçirin ve erken yatın. Çalışmanızı zaten yaptıysanız, son dakika çalışmanıza gerek yoktur. Şimdi, bir alarm kurduğunuzdan ve kahvaltınızı önceden planladığınızdan emin olun. Kolay ama sağlıklı bir al ve git yemeğine sahip olmak sabahınızı kolaylaştıracak ve vücudunuzun testinize odaklanmak için ihtiyaç duyduğu enerjiye sahip olmasını sağlayacaktır. Dinlenmiş ve gitmeye hazır hissederek uyanacaksınız.

Kalite Çalışma Becerileri Test Günü Başarısına Yol Açıyor

Güçlü çalışma becerileri geliştirmek, ömür boyu sürecek bir yatırımdır. Etkili bir öğrenci olduğunuzda, ortaokuldan üniversite öğrencisi olduğunuz günlere ve hatta ötesine kadar her öğrenme seviyesinde daha iyisini yapacaksınız. Zamanınızı yönetmek, etkili not alma ve okuma yöntemleri kullanmak, hafıza hileleri uygulamak ve sınav kaygısıyla mücadele etmek, olabileceğiniz en iyi öğrenci olmanıza yardımcı olacaktır. Ardından sınav gününde kendinize iyi bakmanız son adımınız olacak. Yine de bu fotoğraflar doğal olarak gelmeyebilir ve çoğu zaman en iyi şekilde profesyonellerden biraz yardım alarak öğrenilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu