Çocuğunuzun Başarılı Olması İçin 8 İpucu

Matematik, çocuğunuzun başarılı olmasına yardımcı olmak için zorlu bir ders olabilir. Çoğu zaman, çocuklar matematiğe karşı kültürel kayıtsızlığımızı anlarlar ve bunun sadece “akıllı çocukların” anlayabileceği kadar zor olduğunu düşünürler veya o kadar şiddetli matematik kaygıları vardır ki, anlayın, testlerde kötü performans gösteriyorlar.

Çocuğunuza matematik ödevlerinde yardım etmek de yorucu olabilir. Çoğu matematik konusu yalnızca belirli uygulamalarda kullanılır ve bunları okuldan beri kullanmamış olabilirsiniz. Bu zorluğa ek olarak, matematiğin öğretilme şekli diğer derslere göre daha sık gelişir. Matematik kavramlarını hatırlasanız bile, konunun şu anda nasıl öğretildiğini bilmiyor olabilirsiniz.

Matematik sizin ve çocuğunuz için can sıkıcı olabilir, fakat bazı iyi haberler var. Teknikler değişmedi ve biraz çaba sarf ederek çocuğunuzun bu teknikleri nasıl öğrendiğini anlayabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Bununla birlikte, çocuğunuzun matematik kaygısını gidermek daha zor olabilir ama imkansız değildir. Çocuğunuzun matematik kaygısını yatıştırmak ve başarılı olmasına yardımcı olmak için paha biçilmez ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Evde Tutum

Hiç kimse matematikte iyi doğmaz. Her çocuk için çaba gerektirir. “Ben matematikte iyi değildim, bu yüzden sen de değilsen sorun değil” gibi ifadeler, çocukların daha matematikle karşılaşmadan önce olumsuz bir tutuma sahip olmalarına neden olabilir.

Matematik hakkında konuştuğunuzda, çaba hakkında konuşun. Matematikte nasıl iyi olmadığınızdan bahsetmek yerine, matematiği anlamanın çok çaba gerektirdiğini kabul edin. Matematikte başarının doğuştan gelmediğini ancak çabayla gelişebileceğini anlayan çocukların matematik derslerinde denemeleri daha olasıdır.

Gerçek Hayattan Örnekler Kullanın

Matematik gerçek hayatta kullanılmak üzere yaratılmıştır. Öğrenciler öğrendiklerini gerçek hayatlarıyla ne kadar çok ilişkilendirirse, matematiğe karşı tutumları o kadar iyi olur.

Örneğin alanı öğreniyorsa, çocuğunuzu evin içinde gezdirerek odaları ölçebilir ve alanı hesaplayabilirsiniz. İstatistikler, fantezi futbol veya vuruş ortalamaları aracılığıyla öğretilebilir. Yüzdeler ve birim oranlar, öğrencilerin indirimleri ve ürün başına malların fiyatını hesaplayabilecekleri süpermarkette öğrenilebilir.

Öğrencinin Öğrenmeye Çalıştığı Şeye Odaklanın

Çoğu zaman, öğrenciler kendini hesaplamaya o kadar kaptırır ki, problemi çözmede başarılı olamayacaklarını düşünürler. Fakat geçmişten farklı olarak, öğrencilerin üzerinde neredeyse her zaman bir hesap makinesi olacak, bu nedenle uzun bölme için bir hesap makinesi kullanarak bir kelime problemini çözmeye çalışıyorlarsa sorun değil.

Popüler Konu:  Matematik Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

Öğrenciler elbette uzun bölme yapmayı bilmeli ama dersin konusu uzun bölme değilse, öğrencileri her problemde uzun bölme yapmaya zorlamak onları hayal kırıklığına uğratır.

Düzgünlük Önemlidir

Birçok matematik hatası düzgünlüğe bağlıdır. Öğrenciler bir sayı yazarken başka bir sayı yazdıklarını düşündüler. Öğrenciler ondalık sayıları toplamaya çalışıyor, fakat bunları doğru bir şekilde sıraya koymamışlar.

Çocuğunuzun çalışmasının nasıl derecelendirildiğine bağlı olarak, küçük bir ondalık sayı veya kopyalama hatası tüm sorunun yanlış olmasına neden olabilir. Çocuğunuza yavaşlamasını ve her şeyin doğru kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol etmesini söyleyin.

Şartları Anladıklarından Emin Olun

Matematiğin benzersiz bir kelime dağarcığı vardır ve öğrenciler bunu çoğu zaman yapamazlar. Öğrenciniz zorlanıyorsa, problemdeki tüm kelimeleri kavradığından emin olun. Terimlerin tanımını anlamazlarsa, anlasalar bile eserle mücadele edeceklerdir.

Resimler Yardımcı Olabilir

Herkes soyut düşünen biri değildir. Çocuğunuz somut bir düşünürse, sorunun taslağını çizmek yardımcı olabilir. Problemi ortaya çıkarmak özellikle kelime problemlerinde faydalıdır. Sorunun ne sormaya çalıştığını anlamak zor olabilir. Problemin somut bir taslağını oluşturmak, öğrencinin anlaması beklenen şeyi ortaya çıkarabilir.

Mümkün Olduğunca Eğlenceli Hale Getirin

İnternetin güzel yanı, hemen hemen her konu için eğlenceli aktivitelerin olması. Mesela birçok matematik oyunu daha gelişmiş konuların yükünü hafifletebilir. Tabii ki, oyun oynamak ödev yapmanın yerini almayacak, fakat testlerde daha iyi sonuçlar için kavramları güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Her Gün Biraz Matematik Çözün

Öğrencilerin matematiğin okulda yapıldığına ama evde yapılmadığına inanması kolaydır. Çocuğunuzun sınıfta uğraştığı matematik problemleri üzerinde her gün biraz zaman harcamak çok önemlidir. Dersleri uzun tutmanıza gerek yok. Günde on dakika bile bir çocuğun okuldaki performansında ölçülebilir bir gelişme sağlayabilir. Çocuğun matematiğin sadece okulda değil her yerde faydalı olduğunu anlaması gerekir.

Çözüm

Yetişkinlerin yaklaşık %93’ü bir tür matematik kaygısından muzdariptir ve bu korkuyu çocuklarınıza aktarmak çok kolaydır. Çocuklarınız büyürken kullandığınız yöntemleri kullanarak matematik öğrenmiyorsa matematik kaygısı daha da keskin olabilir.

Önemli olan sakinleşmek ve pes etmemek. Bu makalede verilen ipuçlarını kullanarak kendi matematik kaygınızı azaltabilir ve çocuğunuzun daha iyi bir matematik öğrencisi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Unutma, matematik çaba ister. Önemli olan, çocuğunuzun çabanın buna değdiğini bilmesini sağlamaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu