Ondalık Sayıları Çarpmak İçin En İyi Yollar

Ondalık sayıları çarpmak zor görünüyor. Ancak gerçekte, ondalık olmayan herhangi bir sayıyı sadece bir ekstra adımla çarpmakla neredeyse aynı süreci takip eder. Hadi bir bakalım.

Ondalık Sayıları Çarpma Nasıl Olur?

Ondalık sayıları veya tam sayıları (ondalık veya kesirli bileşenleri olmayan sayılar) çarpacak olsanız da, her zaman bir çarpanınız (çarpılan değer) ve bir çarpanınız (çarpanın çarpıldığı değer) olacaktır:

ondalık sayıları çarpma: çarpan ve çarpan

Yukarıdaki hem çarpan hem de çarpan, yüzdeler basamak değerinde ondalık sayılara sahiptir, yani ondalık noktanın sağında iki sayı vardır. Bu da bu ondalık sayıların çarpılmasının sonucunun, ondalık noktanın sağında dört basamaklı bir değer olacağı anlamına gelir.

Bunu bilerek, ondalık sayıları tam sayılara çevirelim:

ondalık sayıları çarpma: ondalıktan tam sayılara

Şimdi ondalık sayıların çarpımına geçebiliriz. Daha sonra, son cevaba ondalık basamak eklememiz gerekecek:

ondalık sayıların çarpımı

Yukarıda belirtildiği gibi, elde edilen değerin sahip olması gereken toplam ondalık basamak sayısı dörttür:

ondalık basamak ekle

Ondalık Sayıları Çarpmanın Sırrı

Ondalık sayıları çarpmanın anahtarı, önce ondalık sayıları tam sayılara dönüştürmek ve ardından her zamanki gibi çarpmaktır. Bu değerler çarpıldıktan sonra, elde edilen değere birleştirilmiş ondalık nokta miktarını ekleyebilirsiniz. Bu strateji yalnızca ondalık sayıları çarpmayı kolaylaştırmakla kalmaz. Hatta ondalık sayıları nasıl toplayacağınızı, çıkaracağınızı ve böleceğinizi anlamanız için ihtiyacınız olan güveni de verir.

Popüler Konu:  Dik Açı Nedir ve Neden Önemlidir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu