Çocuğumda dürüstlüğü nasıl teşvik edebilirim?

Çocuğunuz gerçek ile gerçek olmayan arasındaki farkı anlayacak yaşa geldiğinde, onu her zaman doğruyu seçmeye teşvik etmek iyidir:

  • Çocuğunuz size hayal gücünden uydurduğu bir şey söylüyorsa, onunla devam etmenizde bir sakınca yoktur. Rol yapmak ve hayal kurmak çocuğunuzun gelişimi için önemlidir. Örneğin, çocuğunuz size onun bir süper kahraman olduğunu söylerse, ona hangi süper güçlere sahip olduğunu sorabilirsiniz.
  • Çocuğunuza yalan söyleme fırsatı vermeyin. Örneğin bir bardağın kırıldığını görürseniz. Ona ‘O bardağı sen mi kırdın?’ diyebilirsin. ama ona kızacağınızı düşündüğü için yalan söyleyip hayır diyebilir. Bunun yerine, ‘Bir kaza olmuş, hadi temizleyelim’ demeyi deneyin.
  • Çocuğunuzun çok fazla abartılı hikaye anlattığını fark ederseniz, bu başkalarının dikkatini çekmenin veya hayranlığını kazanmanın bir yolu olabilir. Bu sık sık oluyorsa, evde ne kadar ilgi gördüğünü düşünmek isteyebilirsiniz. Yeterli mi?
  • Evinizde tolere edilen ve edilmeyen davranışlar hakkında net kurallar koyduğunuzdan emin olun. Çocuğunuz, uyması gereken açık kurallar olduğunu bilirse, davranması daha olası olacaktır.
  • Çocuğunuz yanlış yaptığı bir şeyi üstlendiğinde, onu dürüstlüğü için övün. Çocuğunuzun bir şeye sahip olması durumunda üzülmeyeceğinizi bilmesi önemlidir.
  • Çocuğunuza ‘yalancı’ demekten kaçının. Onu yalancı olarak etiketlemek, benlik saygısını etkileyebilir veya daha fazla yalan söylemesine neden olabilir.

Popüler Konu:  Çocuğumun okulda arkadaş edinmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu