Çocuğumun okulda arkadaş edinmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğunuzun okulda arkadaş edinmesini kolaylaştırmak için anne baba olarak yapabileceğiniz birçok şey vardır. İşte sadece birkaç yararlı öneri:

Çocuğunuza temel sosyal becerileri öğretin

Çocuğunuzun sosyal etkileşimin temellerini sizden öğrenmesi gerekecek: merhaba demeyi, soruya cümleyle cevap vermeyi, göz teması kurmayı ve birisini sözünü kesmeden dinlemenin önemini.

Utangaç bir çocuk için cevap verme

Çocuğunuz çok utangaç veya çekingense, araya girip onun yerine cevap vermek cazip gelebilir. Ancak cevap vermesine izin vermeli ve sessiz kalırlarsa güzelce cesaretlendirmelisiniz. Kendileri adına konuşmayı öğrenmek için küçük adımlar atmak, utangaçlıklarının üstesinden gelmenin yolu olacaktır.

Çocuğunuzu deneyimleri hakkında konuşmaya teşvik edin

Okuldan eve dönerken ya da yemek masasında otururken çocuğunuzla günü hakkında sohbet edin. Ancak doğrudan ona sormayın. Kendi gününüz hakkında sohbet edin, utangaç bir çocuk bir sohbete başlamak yerine sohbete katılmayı daha kolay bulacaktır.

Benzer düşünen arkadaşlar bulun

Müfredat dışı etkinlikler, çocukların aynı ilgi alanlarına sahip çocuklarla zaman geçirmeleri için gerçekten harika bir yoldur ve çocukların arkadaşlık kurmaları için gerçekten harika bir fırsat sağlayacaktır. Takım sporları da arkadaş edinmenin harika bir yoludur.

Araba paylaşımı için teklif

Mümkünse, bir araba paylaşımı, çocuğunuzun rahat bir ortamda diğer çocukları tanımasının başka bir harika yoludur. Ayrıca diğer ebeveynleri tanımanıza yardımcı olur. Çoğu zaman, çocukların üzerindeki baskıyı kaldıran arkadaşlıkları ilk kuranlar ebeveynlerdir.

Dinle, yapma

Çocuğunuz yaşıtlarıyla yaşadığı bir sorunla size geldiğinde. Ancak bazen çocuklar sadece duyguları hakkında konuşmak isterler ve sorunu çözmenize ihtiyaç duymazlarsa, harekete geçmek cazip gelebilir.
Çoğu zaman araya girmemek, çocuğunuzun popüler olma baskısı konusunda daha az endişeli hissetmesine yardımcı olmaya odaklanmak en iyisidir.

Rol yapma oyunu

Popüler Konu:  Çocuğumda dürüstlüğü nasıl teşvik edebilirim?

Çocuğunuzun arkadaş edinmesine engel olan bir sorun tespit ettiyseniz, bunu çözmek için evde rol oynamayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzdan sorun yaşadığı çocuğun rolünü oynamasını isteyin ve siz de çocuğunuzun rolünü oynayabilirsiniz. Çözümler hakkında konuşmanızı dinlemektense, çocuğunuz için daha faydalı olan çözümleri hayata geçirebilirsiniz.

Çocukları davet et

Oyun buluşmaları, çocuğunuzun okul dışında etkileşim kurması ve arkadaşlıklarını pekiştirmesi için harika bir yoldur. Çocukları müdahale etmeden izleyebilir ve hangi çocukların çocuğunuzla iyi oynayıp hangilerinin oynamadığına karar verebilirsiniz. Çocuğunuzun çok utangaç veya hatta çok otoriter olmak gibi sosyal etkileşimle ilgili herhangi bir sorunu olup olmadığını da fark edeceksiniz. Çocukların evinizi ziyaret etmesini eğlenceli bir deneyim haline getirin. Ancak uzatmadan önce çocuğunuzun bir davetiye almasını bekleyin.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu