Çocuğum neden utangaç?

Çocuklarda utangaçlık, kişiliğin bir varyasyonu olarak düşünülebilir. Uzmanlar, insanların yarısından fazlasının kendilerini utangaç olarak gördüğünü söylüyor. Çocuğunuz bebekliğinden beri yabancılardan ve yeni durumlardan korkma, göz temasından kaçınma gibi utangaçlık belirtileri gösteriyorsa, utangaç bir kişiliğe sahip olabilir.

Daha sonraki çocuklukta başlayan utangaçlık, muhtemelen bilişsel veya çevresel faktörlerin etkisine dayanmaktadır. Utanç korkusu, dört ila beş yaş arasındaki çocuklarda ve on iki yaş civarında tekrar artar. Utangaç bir çocuğun sıkıntısının temelinde farklı olma duygusu yatar. Yeni çevrelere veya insanlara yaklaşmaktan korkar ve diğerlerini izlemeyi sevecek ve muhtemelen katılmayı özlese de, bir grupta kendini göstermekte zorlanacaktır.

Utangaç çocuklar her zaman başkalarının kendileri hakkında ne düşünebileceği konusunda endişelenir ve çoğunlukla kendilerinin başarısız olmasını beklerler. Bu durum özellikle yeni veya tanıdık olmayan durumlarla karşı karşıya kalındığında doğrudur. Ancak utangaç çocuğun hayatındaki günlük olaylarda da deneyimlenebilir. Korkuları, aşırı kendine odaklanmaya, olumsuz düşüncelere ve genel sağlıklarını etkileyebilecek endişeye yol açabilen acı verici fiziksel tepkiler (kalp çarpması, ter, kızarma ve kekemelik) ile ifade edilir.

Çocuklar okula başladıklarında büyük ve yeni insan gruplarıyla karşı karşıya kalırlar. Utangaç bir çocuk için bu, okula başlamayı stresli hale getirebilir. Okul, utangaç çocuklar için sürekli bir meydan okumadır ve okulun rutinine alıştıklarında ve sınıf arkadaşlarına daha aşina olduklarında daha kolay olmaz.

Okuldaki utangaç çocuklar, akranlarıyla etkileşime girdiklerinde genellikle sosyal kaygı belirtileri gösterirler. Sosyal becerilerden yoksundurlar ve daha düşük benlik saygısına ve daha düşük bir öz değer duygusuna sahip olabilirler, bu da akranlarından reddedilmesine yol açabilir. Bu reddetme, sadece utangaç çocuğun düşük benlik saygısını artıran bir kısır döngü başlatır. Daha sonraki çocukluk ve ergenlik döneminde, utangaçlık giderek artan bir şekilde yalnızlık, depresyon, sosyal kaygı, daha düşük bir öz değer duygusu ve mutlulukta azalma ile ilişkilendirilir.

Popüler Konu:  Çocuğumda dürüstlüğü nasıl teşvik edebilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu