Çocuklarda utangaçlık nasıl yenilir?

Çocuğunuzun utangaçlığının nedenini belirleyin: Çocuklar çok farklı şekillerde, farklı nedenlerle ve farklı sosyal ortamlarda utangaç olabilirler. Çocuğunuzun utangaçlığının doğasını belirleyerek, onun üstesinden gelmesine yardımcı olacak bir strateji geliştirebilirsiniz. Çocuğunuz gruplarda, partilerde mi çekiniyor yoksa sadece sınıfta sunum yapması gerektiğinde mi çekiniyor?  

Kendinden emin davranışlar sergileyerek çocuğunuza rol model olun: Arkadaş canlısı olun, sosyal ortamlarda kendini öne çıkaran ilk kişi olun. Çocuğunuzun kendinden emin olmasını istediğiniz şeylerin bir listesini yapın (örneğin telefon görüşmesi yapmak, diğer çocuklarla konuşmak, bir tezgahtardan yardım istemek) ve çocuğunuzun bunları yaparken sizi görmesine izin verin. Çocuğunuzu asla toplum içinde utandırmayın veya başarısız olduğu için eleştirmeyin.

Çocuğunuza sosyal becerileri erkenden öğretin: Sosyal beceriler söz konusu olduğunda, çocuğunuza öğretmeye başlamak için asla erken değildir. Utangaçlık, çocuklar büyüdükçe artar, bu nedenle sorunu önceden denemek ve önlemek en iyisidir.

  • Çocuklar için küçükken oyun tarihleri ​​düzenleyin.
  • Çocukların iyi bir arkadaş edinmek ve bu arkadaşlığı sürdürmek için neler gerektiğini anlamalarına yardımcı olun (bu konuda yardımcı olabilecek kitaplar bile satın alabilirsiniz).
  • Evde sosyal becerilerin pratiğini yapın, onlara her zaman nasıl merhaba diyeceklerini ve bir soruya sadece bir kelimeyle değil, bir cümleyle nasıl cevap vereceklerini öğretin.
  • Soruları çocuğunuz adına yanıtlamayın, her zaman kendi adlarına konuşmaları için cesaretlendirin.

Yaratıcı problem çözmeyi vurgulayın: Utangaç insanlar risk almaktan, başarısız olurlarsa ne olacağından endişe duymaya eğilimlidirler. Çocuğunuzun yaratıcı düşünmesine ve çoğu sorunun birden fazla çözümü olduğunu fark etmesine yardımcı olun. Çocuğunuzu sadece başarılı olduğu için ödüllendirmek yerine denediği için ödüllendirin.

Çocuğunuzun kendisini özel hissettiren yeteneklerini ve hobilerini belirlemesine yardımcı olun:

Çocuğunuzun güçlü yanlarından en iyi şekilde yararlanan etkinlikleri belirleyin. Çocuğunuz sporda, bir şeyler inşa etmede, matematikte, sanatta, müzikte iyi mi yoksa okumayı seviyor mu? Eşsiz yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanan bir aktivite bulun. Büyüme için bir fırsat sağlayacak ve yaşıtlarına maruz kalmasını sağlayacak aktiviteler bulun.

Popüler Konu:  Çocuğumun zorba olabileceğini düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Çocuğunuzun duygularını yönetmesine yardımcı olun: Çocuğunuza, uzun vadede sadece rahatlık sağlamak yerine küçük rahatsızlıklarla başa çıkmayı öğretmek daha iyidir. Araştırmalar, çocuğunuza başa çıkmayı öğreterek, utangaçlıklarını aşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Çocuğunuza başkalarına nasıl tahammül edeceğini ve saygı duyacağını öğretin: Utangaç insanlar genellikle sadece kendilerini değil, başkalarını da oldukça yargılarlar. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun başkalarını görünüşleri, yaşam tarzları veya kişilikleri hakkında yargıladığınızı duymadığından emin olmanız gerekir. Çocuğunuza insanlarla neyin doğru olduğunu öğretin ve insanlara iltifat ettiğinizi sık sık duymasına izin verin.  

Çocuğunuzu utangaç olarak etiketlemenin ne zaman iyi bir şey olduğunu ve ne zaman kötü bir şey olduğunu anlayın:

Çocuğunuzu utangaç olarak etiketlemenin anahtarı şudur:

  • Utangaçlık terimini olumlu bir şeyle eşleştirdiğinizden emin olun.
  • Çocuğunuzun davranışı için utangaçlığı bir bahane olarak kullanmaktan kaçının, çünkü bu onları kancadan kurtarır ve denememesi için bir neden verir.
  • Çocuğunuzun kendi değerine inanın, onun güçlü yanlarını geliştirmek için fırsatlar arayın ve çocuğunuzun büyüme çabalarını ödüllendirin.

Çocuğunuzun utangaçlığı, ona yardım etmek için yapılan tüm çabalara rağmen yetersiz kalıyorsa, bunun üstesinden gelmenin yollarını bulması için bir danışmana veya psikoloğa danışmanız gerekebilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu