Çocuğumun zorba olabileceğini düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Bu durum gerçekleşmesi zor bir farkındalık olabilir. Ancak çocuğunuzun zorba olabileceğine dair bazı işaretler şunları içerir: Kötülükleri ‘Sadece eğleniyorduk’, ‘O başlattı’ veya ‘Hiçbir şey yapmadım’ gibi ifadelerle açıklamaya çalışıyorsa, çatınızın altında yaşayan bir zorba olabilir.

Bu davranışa bir son vermek için hızlı davranmanız ve çocuğunuza buna müsamaha gösterilmeyeceğini ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu açıkça belirtmeniz çok önemlidir. Çocuğunuza duygularını diğer insanların incinmesine yol açmayacak şekilde yönetmeyi ve ifade etmeyi öğretmeniz de önemlidir. Ayrıca onun kötü alışkanlıklarını bırakmanız ve ona başka davranış biçimleri öğretmeniz gerekecek. Çocuğunuz bir zorba ise, ev hayatına bakmanız ve aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • Çocuğunuzu nasıl disipline edersiniz: Zorbalık taktikleri mi kullanıyorsunuz?
  • Çatışmayla nasıl başa çıkıyorsunuz? Problemleri nasıl etkili bir şekilde çözeceğini ona öğrettin mi?
  • Çocuğunuzla olumlu mu yoksa olumsuz mu iletişim kurarsınız?
  • Çocuğunuz ev hayatının herhangi bir yönü hakkında endişeli veya korkmuş mu?
  • Ne tür ve miktarlarda televizyona, oyunlara ve internete maruz kalıyor? Uygunsuz veya şiddet içeren materyalleri izliyor olabilir mi?

Okul, çocuğunuzun zorba olduğunu size bildirmiş olabilir. Çocuğunuzun yapmaması gereken şeyleri yapıyor olma olasılığını göz önünde bulundurmanız gerektiğinden, iddiaları reddetme eğilimine direnmek önemlidir.

Çocuğunuzun bir görevli tarafından yaramazlık yaptığı görüldüyse veya farklı çocuklardan bağımsız raporlar varsa, çocuğunuzun hatalı olduğu gerçeğini kabul etmeniz gerekir. Okulla konuşmanız ve nihayetinde çocuğunuzu davranışlarından sorumlu tutmanız gerekecek. Bu durum çocuğunuza okulun duruşunu ve cezasını tamamen desteklediğinizi ve davranışlarına müsamaha göstermeyeceğinizi söylemek anlamına gelecektir. Anne-Baba, rehberlik düzenlenmesi konusunda okulla konuşmalıdır. Amacı, çocuğunuzun eylemlerinin sorumluluğunu almasına, cezayı kabul etmesine ve başkalarına karşı empati ve duyarlılık geliştirmesine yardımcı olmaktır.

Diğer çocuklara zorbalık yapan herhangi bir çocuğun da yardıma ihtiyacı olduğunu hatırlamak önemlidir. Zorbaların normalde sorunları kendileri yaşadıkları ve bir başa çıkma yolu olarak bunu başkalarından çıkardıkları yaygın bir gerçektir.

Popüler Konu:  Çocuğuma istediğimi nasıl yaptırırım?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu