Çocuğunuza Matematik Ödevlerinde Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Ülke genelindeki hanelerde çocuklar okula geri dönüyor ve okulla birlikte ev ödevleri de geliyor. Çoğu zaman, çocukların ev ödevi yardımına ihtiyacı vardır, fakat ebeveynleri çalışmaları hakkında yardımcı olmak için yeterince hatırlamıyorlar. Bu durum hem ebeveyn hem de çocuk için can sıkıcıdır.

Çocuk, bir yetişkinin kendisinden istenen matematiği yapabilmesi gerektiğini düşünür ve ebeveyn, öğretmenin bilgiyi daha etkili bir şekilde sunması gerektiğine inanır.

Fakat gerçek o kadar basit değil. Çocuk genellikle uzun süreli hafızasında gerekli bilgileri saklamaz. Ev ödevinin tüm amacı, çocuğun okulda yaptığı işi kısa süreli depolamadan uzun süreli depolamaya aktarmak için uygulamasını sağlamaktır.

Yetişkin, çocuğun ihtiyaç duyduğu bilgiyi çok uzun zamandır kullanmamıştır. Çoğu zaman, kelime bilgisi tanıdıktır ancak hatırlaması zordur ve internette çalışmanın nasıl yapılacağına bakarlarsa, çocuk sınıfta bunun böyle sunulmadığını söyler.

Peki bu ortak sorunun çözümü nedir?

Bu makale, çocuğunuza matematik ödevlerinde yardımcı olacak değerli araçlar sağlayacaktır. Tabii ki matematik geniş bir konudur ve her ipucu her disiplin için işe yaramaz, fakat umarım burada ödevin getirebileceği hayal kırıklığını hafifletecek bir şeyler olacaktır.

Pozitiflik

Toplumumuz, “Ben sadece matematikte kötüyüm” demeyi kabul edilebilir kılıyor. Ancak bu, çocuğunuza bazılarının matematik becerileri ile doğduğu, bazılarının ise olmadığı yönünde korkunç bir mesaj gönderiyor ve bu, herhangi bir araştırma tarafından desteklenmiyor.

En iyi matematik öğrencileri, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, matematik için en çok çabayı gösterenlerdir. Hepimizin genetik farklılıkları var, fakat herkes yeterli pratikle “matematik insanı” olabilir.

Bunun yerine çocuğunuzdan kitabını eve getirmesini ve dersi onlarla birlikte gözden geçirmesini isteyin. Ders kitapları, çocuğunuzun hafızasını canlandırması için çalışmayı açıklamak üzere tasarlanmıştır. En azından, sorunun nasıl çözüldüğünü size hatırlatacaktır.

Matematikte iyi olup olmadığınızı paylaşmayın. Sadece pozitif kalın ve çocuğunuza ödevi birlikte yapacağınızdan emin olun.

Gerçek hayattan örnekler

Mümkün olduğunda, çocuğunuza gerçek hayattan matematik örnekleri verin. Mesela bir restorandayken bahşişi hesaplamalarına izin verin. Yemek pişirirken çocuğunuzun malzemeleri ölçmesine izin verin. Halı seriyorsanız, çocuğunuzun bir mezura kullanmasına ve odanın alanını tahmin etmesine izin verin.

Çocuğunuza okulda öğrendiği ders için gerçek hayattan uygulamalar vererek, matematiğin sıradan hayatlarına kattığı değeri görecekler.

Ek olarak matematik günlük yaşamlarınızla kesiştiğinde çocuğunuza dikkat edin. Mesela bir şey yarımsa, çocuğunuza bunun ikiye böldüğünüz anlamına geldiğini hatırlatın. Bir şey satın alırken, para ve ondalık sayıların nasıl ilişkili olduğunu gösterin. Fantezi sporlarıyla ilgileniyorsanız, çeşitli istatistiklerin nasıl elde edildiği hakkında konuşun.

Popüler Konu:  Bilgi Kartları Nasıl Yapılır?

Matematik herkesin hayatında bir sabittir. Çocuğunuzun bunu görmesine yardımcı olarak, konuya daha fazla saygı duymasını sağlayabilirsiniz.

Matematiği diğer konulara bağlayın

Hemen hemen her çocuğun sevdiği veya başarılı olduğu bir konu vardır ve bu onların matematiğe benzer hissetmelerini sağlamak için bir şanstır.

Mesela yazarlarsa, onları belirli bir kelime sayısında durdurun ve daha yüksek bir kelime sayımı yapmak için kaç kelimeye ihtiyaç duyacaklarını hesaplamak için çıkarma kullanmalarını sağlayın. Okumayı seviyorlarsa, dakika başına okudukları oranı bulmalarını sağlayın. Tarihi seviyorlarsa, çalıştıkları bir olayın kaç yıl önce olduğunu sorun.

Bu disiplinler arası yaklaşımı kullanarak, çocuklarınız matematiğin çeşitli bağlamlarda yararlı olduğunu göreceklerdir.

Hesaplara takılmayın

Üçüncü veya dördüncü sınıfa kadar öğrenciler toplama, çıkarma, çarpma ve bölmeyi öğreniyorlar. Büyürken, genellikle, her zaman bir hesap makinemiz olmayacağı mantığına göre yapılan hesaplama üzerinde test edildik.

Eğitim bu fikirden uzaklaşıyor. Çoğu zaman, çocuğunuzun üzerinde bir hesap makinesi olacaktır. Çoğu insan, her gün sahip oldukları hesap makinesi işlevine sahip bir akıllı telefona sahiptir.

Diğer gerçek ise, hesaplamaları sadece boşlukta yapmıyoruz, onları bir problemi çözmek için kullanıyoruz. Çocuklarınız daha fazla kelime problemi görüyor çünkü matematiği gerçek hayatta bunun için kullanacaklar.

Çocuğunuzun beyni genellikle sorunu anlamaya çalışmakla meşgul olacak ve hesaplama onları hayal kırıklığına uğratacaktır. Çocuğunuzun kelime problemleri üzerinde çalışırken bir hesap makinesi kullanmasına izin vermek, sadece hayal kırıklığını hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda problemlerini çözmek için araçları nasıl kullanacaklarını da öğretir.

Çocuğun öğretmen olmasına izin ver

Çocuğunuzun matematikte öğrendiklerini size öğretmesi için her gün zaman ayırın. Bu durum eve geldiklerinde bunu size öğretmek zorunda kalacaklarını bildiklerinden sadece dikkatlerini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda çocuğunuzun ödevlerini yapması ve daha sonra rolleri tersine çevirerek size nasıl yapılacağını öğretmesi için eğlenceli bir yol olacaktır. problem çözmek.

“Yeni matematiği” anlamak için zaman ayırın

Matematik gerçekten değişmedi ama onu nasıl öğrettiğimiz gelişti. Çocuğunuzun matematik öğretmeniyle konuşmak için zaman ayırın veya matematiğin şimdi nasıl öğretildiğini anlamak için kitabına bakın. Çocuğunuz hayatta sürekli olarak bunlarla karşılaşacağından, vurgunun çoğu kelime problemlerindedir. Matematiğin nasıl öğretildiğini anlayarak, çocuğunuza ödevlerinde daha etkili bir şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Matematik ödevini tekrar eğlenceli hale getirin

Çocuğunuzun ev ödevine nasıl tepki verdiği ve işi yapabilecek durumda hissedip hissetmediği sizinle başlar. Olumlu kalın ve gerçek dünyadaki deneyimlerinizi çocuğunuzun öğrendiği matematikle ilişkilendirin ve ev ödevi yardımı çok daha sorunsuz olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu