Doğal Sayılar ve Tam Sayılar Nelerdir? Tanımı

1’den başlayan sayma sayılarına doğal sayılar, sıfır (0) ile birlikte doğal sayılara tam sayılar denir. Sıfır, doğal ve tam sayıların birincil farklılığıdır. Hem doğal hem de tam sayıların kesirli veya ondalık kısmı yoktur. 1 en küçük doğal sayı, 0 ise en küçük tam sayıdır. Bu yazıda doğal sayılar ve tam sayılar arasındaki fark ve benzerlikleri öğrenelim.

Doğal Sayılar ve Tam Sayılar Tanımı

Doğal sayılar

1’den ∞’ye kadar olan ve kesirli ve ondalık sayıları içermeyen pozitif tam sayılar kümesine doğal sayılar denir. Doğal sayılara sayma sayıları da denir (Doğal Sayılar: 1, 2, 3, 4, 5, 6,…….,∞).
Doğal sayılar, fiziksel nesneleri saymak için yararlı olan sayılardır. 1 ile başlarlar ve sonsuza kadar giderler. Doğal sayılar N sembolü ile gösterilir. Doğal sayılar, gerçek sayıların bir alt kümesi olarak işlev görür. Bu yüzden her doğal sayının bir gerçek sayı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin 32, 45, 1, 28 doğal sayılardır.

Tam sayılar

0’dan sonsuza kadar olan ve kesirli ve ondalık sayıları içermeyen pozitif tam sayılar kümesine tam sayılar denir (Tam Sayılar: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6,…….,∞). Temel olarak, tüm doğal sayılar ve sıfır sayısı tam sayılardır. 0 en küçük pozitif tam sayıdır. Pozitif tam sayılar ve doğal sayılar da tam sayılardır. Örneğin 0, 85, 57, 27’nin tümü tam sayılardır.

Doğal Sayılar ve Tam Sayılar Arasındaki Fark

Aşağıda listelenen noktalar, doğal sayılar ve tam sayılar arasındaki farkı gösterir.

 • Sıfır, doğal sayıların bir parçası değildir ve sayma sayıları 1’den başlar (1, 2, 3, 4, vb), oysa sıfır tam sayıların bir parçasıdır ve tam sayılar dizisi sıfır (0, 1, 2) ile başlar., 3, 4, vb.)
 • 1 en küçük doğal sayı iken 0 en küçük tam sayıdır.
 • “N” harfi doğal sayıların simgesidir ve “Z” harfi tam sayıların simgesidir.
 • Tüm doğal sayılar tam sayıdır. Fakat sıfır doğal sayılara dahil olmadığından tüm tam sayılar doğal sayı değildir.

Doğal Sayılar ve Tam Sayılar Arasındaki Benzerlikler

Aşağıda listelenen noktalar, doğal sayılar ve tam sayılar arasındaki benzerlikleri göstermektedir.

 • Ondalık sayılar, kesirli sayılar, negatif tam sayılar, tam sayılara ve doğal sayılara dahil edilmez.
 • Doğal sayılar tam sayılardır.

Doğal Sayılar ve Tam Sayılar Üzerinde İşlemler

Aşağıda verilenler, örneklerle birlikte temel işlemlerdir.

 • Toplama: İki doğal sayı veya tam sayı eklendiğinde, bir doğal sayı veya tam sayı olarak sonuç verir. Örneğin: 75+25=100
 • Çıkarma: İki doğal sayı veya tam sayı çıkarıldığında, doğal sayı veya tam sayılarla sonuçlanabilir veya çıkmayabilir. Örneğin: 8-2=6 doğal veya tam sayıdır, Ama 2 – 8=-6 bir doğal veya tam sayı değildir.
 • Çarpma işlemi: İki doğal sayı veya tam sayı çarpıldığında, doğal sayılar veya tam sayılar olarak sonuç verir. Örneğin, 6×7=42 bir doğal sayı veya tam sayıdır. 0 herhangi bir sayı ile çarpılırsa, sonucun doğal sayı değil tam sayı olarak alınacağını unutmayın. Örneğin, 0×5=0, bir doğal sayı değil bir tam sayıdır.
 • Bölme: İki doğal sayıyı veya tam sayıları (0’dan başka) bölersek, bunlar doğal ve tam sayılarla sonuçlanabilir veya çıkmayabilir. Bazen sonuçlar kesirler veya ondalık sayılarla gelebilir ve bunlar tam sayıların ve doğal sayıların parçası değildir. Örneğin, 8/2=4 bir doğal sayıdır. Fakat 9/2=4,5 bir doğal veya tam sayı değildir. 0’ın herhangi bir sayıya bölünmesi durumunda sonucu doğal sayıda değil tam sayı olarak vereceğini unutmayın. Örneğin, 0÷5=0 bir doğal sayı değil bir tam sayıdır. Ayrıca herhangi bir sayıyı 0’a böldüğümüzde değer her zaman tanımlı değildir.
Popüler Konu:  Çift ve Tek Sayılar Nelerdir? Tanımı

Doğal Sayılar ve Tam Sayılar Hakkında SSS

Doğal Sayılar Her Zaman Tam mıdır?

Tam sayılar tüm doğal sayıları ve sıfırı içerir, bu nedenle tüm doğal sayılar tam sayıdır. Fakat sıfır doğal sayıların bir parçası olmadığı için tüm tam sayılar doğal sayı değildir.

7 Bir Tam Sayı mı yoksa Doğal Sayı mı?

7, bir tam sayı (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, vb.) ve doğal sayılar (1, 2 vb.), 3, 4, 5, 6, 7, 8, vb.).

En Büyük Doğal Sayı nedir?

Bir sonraki doğal sayı, mevcut sayıya basitçe 1 eklenerek bulunabilir ve sonsuza kadar devam edebilir, bu nedenle en büyük doğal sayı olan belirli bir sayı olduğunu söyleyemeyiz.

Doğal Sayı Türleri Nelerdir?

Aşağıdakiler doğal sayı türleridir:

 • Asal sayılar
 • Çift ve Tek sayılar
 • Bileşik sayılar
 • Asal sayılar
 • Mükemmel sayılar

8.1 Bir Tam Sayı mı yoksa Doğal Sayı mı?

8.1 ne bir doğal sayı ne de bir tam sayıdır çünkü sayı ondalıktır ve biliyoruz ki hem doğal sayılar hem de tam sayılar ondalık kısmı yoktur.

Doğal Sayılar ve Tam Sayılar Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Doğal sayılar ve tam sayılar, kesirli ve ondalık kısımları ve 8/9, 4,5 veya -56 gibi negatif tam sayıları içermez. Bu durum doğal sayılar ve tam sayılar arasındaki benzerliklerden biridir.

Tam Sayılar ve Doğal Sayılar Kümeleri Arasındaki Fark Nedir?

Tam sayılar ve doğal sayılar kümesi arasındaki fark, tam sayılar kümesinin sıfır içermesi ve doğal sayılar kümesinin sıfır içermemesidir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu