Dik Üçgenin Alanı Nasıl Bulunur?

Dikdörtgenin veya dar veya geniş üçgenin alanını bulmaktan farklı olarak, bir dik üçgenin alanını nasıl bulacağınızı bulmak basittir. Sinüs, kosinüs veya Pisagor teoremini kullanmanız gerekmediğinden, en kolay trigonometrik fonksiyonlardan biridir.

İlk başta bir dik üçgenin farklı kenarlarını parçalayalım. Bir dik üçgenin üç kenarı vardır: taban, yükseklik ve hipotenüs. Hipotenüs üçgenin en uzun kenarıdır ve her zaman 90° açının tersidir. Bununla birlikte, dik açılı herhangi bir üçgenin alanını bulmak için hipotenüsün uzunluğunu bilmenize gerek yoktur.

Üçgenin alanını bulmak için hipotenüsün iki bitişik tarafını çarpmanız gerekir: taban ve yükseklik. Tabanın uzunluğu ve yüksekliği çarpıldıktan sonra ikiye bölün. Şimdi, bir dik üçgenin alan formülünü çözdünüz. İşte bir denklem olarak:

Bir dik üçgenin alanı nasıl bulunur: Bir dik üçgenin alanı için formül

Bir Formülle Dik Üçgenin Alanı Nasıl Bulunur?

dik üçgenin alanı nasıl bulunur: Tabanı ve yüksekliği olan bir dik üçgenin görüntüsü

Yukarıdaki dik açılı ABC üçgenine bakın. Bu dik açılı üçgenin kenar uzunlukları biliniyor, bu yüzden onları denklemimize koyabiliriz:

dik üçgenin alanı nasıl bulunur: dik üçgenin alan formülü

Bir dik üçgenin alanı için formül örneği

Bir dik üçgenin alanı için formül örneği

Bir dik üçgenin alanı için formül örneği

Bu formülün yalnızca dik üçgenler için geçerli olduğunu unutmayın. Ek olarak, çalışması için tabanı ve yüksekliği bilmeniz gerekir.

Sağ Üçgen Alanı Bilmek Daha Fazla Olasılık Yaratır

Basit olmasına rağmen, bir dik üçgenin alanının nasıl bulunacağını bilmek son derece yararlıdır. Bunu nasıl yapacağınızı bildiğinizde, dik olmayan üçgenin alanını ve paralelkenarın alanını bulmak için bu bilgiyi geliştirebilirsiniz.

Popüler Konu:  Tam Sayılar Nedir ve Neden Önemlidir?

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu