Çocuğunuzla alay edildiğinde ne yapmalısınız?

Ne yazık ki, çocukların birbirleriyle dalga geçmeleri hayatın bir gerçeği. Alayları önlemek her zaman mümkün olmayacaktır ancak çocuklarınıza bununla başa çıkmanın etkili yollarını öğretebilirsiniz.

Bir noktada, alay sonucu çocuğunuzun yaralanmış egosunu onarmak zorunda kalacaksınız. Alay oyun alanında, sınıfta ve hatta bir grup arkadaş arasında gerçekleşebilir. Anne-Baba, çocuklarının alay edilmesini engelleyemezler. Ancak onlara alay konusuna nasıl güvenle yanıt vereceklerini öğretmeye yardımcı olabilirler.

Çocuğunuz alay edildiğinden şikayet ediyorsa, yapılması gereken aşırı tepki vermemektir, sakin ve destekleyici bir şekilde tepki vermek onun güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olun ve ardından gerçekleri öğrenin. Size verilen bilgileri göz önünde bulundurun ve çocuğunuzun zorbalığa mı yoksa alaya mı maruz kaldığına karar verin. Bir fark var, alay etmek hoş olmasa da biraz hafif ve fiziksel bir zarar yok. Zorbalık, zarar verme, sıkıntı verme, mağdurla alay etme ve küçük düşürme niyetiyle yapılır. Hareket tarzınıza karar vermeden önce durumu tam olarak değerlendirmeniz gerekecektir.

Çocuğunuzu dinlemek ve söyleyeceklerini ağzından kaçırmamak önemlidir. Alay etme türüne bağlı olarak, gelecekte sorunları nasıl çözeceği hakkında çocuğunuzla konuşun.

Popüler Konu:  Kötü niyetli metin mesajlarıyla nasıl başa çıkabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu