Alay ve zorbalık arasındaki farklar nelerdir?

Pek çok uzman, alay etmek ve zorbalık arasında önemli farklılıklar olduğunu iddia eder. Ancak benzerlikler de vardır.

Benzerlikler

Alay etme ve zorbalık genellikle birisiyle dalga geçmeyi veya onu aptal gibi görünüp hissettirecek şekilde alay etmeyi içerir. Alay etmenin ve gerçekten de zorbalığın fiziksel hale gelebildiği zamanlar da vardır.

Farklılıklar

Alay genellikle bir eğlence duygusu ve karşılıklı şakalaşmayı içerecektir. Alay etmek nadiren din, ırk, görünüm veya diğer özellikleri içerecektir. Zorbalık, bir eğlence duygusu veya karşılıklı şakalaşmayı içermez. Zorbalık genellikle din, ırk, görünüm veya diğer önemli kişisel özelliklerle ilgilidir. Zorbalık, niyet nedeniyle alay etmekten ayırt edilebilir. Zorbalık yapanlar kurbanlarına zarar vermeyi amaçlarken, dalga geçenler yapmaz.

Sorun

Ancak bunun mantığında bir sorun var. Çocuğunuz alay ediliyorsa ve bundan rahatsız oluyorsa, diğer kişinin niyetinin ne olduğu özellikle önemli değildir. Alay daha sonra zorbalığa dönüştü. Çocuğunuz zarar verildiğini algıladı. Niyeti ne olursa olsun, başka bir kişinin kendilerine karşı kaba davranışlarının kurbanlarıdırlar. Haftalarca sürekli alay edilen bir çocuk sonunda morali bozulacak ve özgüvenleri ve öz değerleri zarar görecektir. Alay etmek, kabadayılık kadar zararlı olabilir ve teoride bunlar farklı olsa da zararlı etkiler aynı olabilir.

Çözüm

Güçlü bir öz değer duygusuna sahip çocuklar alay etmekten geri döneceklerdir. Çocuğunuzu dinlemeye teşvik ederek ve orada bulunarak, alaycılığın üstesinden gelmedeki başarısını kolaylaştırabilirsiniz.

Alay ve zorbalığı bildirme

Anne-Baba her bir vakayı farklı şekilde ele almalıdır. Bazı çocuklar, alay etme veya zorbalığın üstesinden gelmelerine yardımcı olacak durumları kolayca geliştirirken, diğerleri yardıma ihtiyaç duyacaktır. Bazı alaylar başladığı kadar çabuk bitecek ve ne yazık ki bazı alaylar daha da kötüleşecek. Anne-Baba, iki önemli nedenden dolayı dahil olup olmayacağını dikkatlice düşünmelidir.

Popüler Konu:  Zorbalık: Okuldan ne bekleyebilirsiniz?

1. Müdahale etmek, sorunu daha da kötüleştirebilir. Çünkü bir çocuğu zayıf gösterebilir ve böylece onları alay için daha büyük bir hedef haline getirebilir.

2. Müdahale etmek, çocuğunuzun sorunu çözme çabalarını baltalayabilir veya engelleyebilir.

Ayrıca alay etmenin çocuğunuz için bir sorun haline geldiğinden endişeleniyorsanız, endişelerinizi bildirmeniz yararlı olabilir. Çocuğunuzun öğretmeniyle endişeleriniz hakkında gizlice konuşmak genellikle yeterlidir. Öğretmenler bu sorunlara aşina olacaklar ve sorunu etkili bir şekilde nasıl yöneteceklerini bileceklerdir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu