Çocuğuma zorbalık hakkında nasıl konuşmalıyım?

Çocuklarınızla zorbalık hakkında konuşmak, maruz kalmış olsalar da olmasalar da hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu ve kabul edilemez olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzla zorbalığı tartışmak, sorunu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Zorbalık ülke çapında okullarda tartışılırken, evde de yer alması gerekiyor. Çocuklarınıza, anladığınızı gösterecek ve aynı zamanda zorbalığı kabul edilemez olarak gösteren aile değerlerini yerleştirecektir.

Konuşmanıza aşağıdaki önemli noktaları dahil etmeye çalışmalısınız:

  • Zorbalık kesinlikle kabul edilemez, hoş görülemez ve tamamen yanlıştır. Çocuğunuzun zorbalığa uğradığı veya başka birinin zorbalığa uğradığını gördüğü takdirde ne yapması gerektiğini tartışın. (bkz: bir öğretmene söyle)
  • Çocuğunuza zorbalığın herkesin sorunu olduğunu söyleyin. Başka bir çocuğun zorbalığa uğradığını gördüklerinde nasıl hissedeceklerini sorun.
  • Bağımsız davranışı teşvik edin. Çocuğunuza, kendileri için düşünmenin ve başkalarının kabul edilemez davranışlarını kopyalamamanın önemini anlatın.
  • Birinin zorbalığa uğramasının asla onların suçu olmadığını vurgulayın. Çocuğunuza kimsenin zorbalığa uğramayı hak etmediğini söyleyin.
  • Ya çocuğunuzun başına gelirse? Çocuğunuzun bir zorbayla karşılaştığında ne yapması gerektiğini anladığından emin olun.
  • Bir ebeveyn olarak ne yapardınız? Çocuğunuza zorbalığa uğrasa nasıl tepki vereceğinizi bildirin. Onlara nasıl cevap vermenizi istediklerini sorun.
  • Çocuğunuza yardım istemesinin sorun olmadığını söyleyin, bu onları muhbir yapmaz. Birinin başını belaya sokmaya çalışmakla aynı şey olmadığını anladıklarından emin olun.
  • Çocuğunuzu, zorbalığa uğrayan biriyle arkadaş olmaya teşvik edin. Belki çocuğunuz ve arkadaşları onları dahil etmek için çaba gösterebilir. Bunun başka bir kişinin hayatında nasıl büyük bir fark yaratabileceğini bilmelerini sağlayın.

Popüler Konu:  Kötü niyetli metin mesajlarıyla nasıl başa çıkabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu