Çocuğumun zorbalığa uğramaması için ne yapabilirim?

Zorbalığın önlenmesi ve azaltılmasıyla nasıl başa çıkılacağına dair bazı bilgiler:

Zorbalığı açıklayın

Çocuğunuzla, zorbalığı nasıl onaylamadığınız ve bunun neden yanlış olduğu hakkında düzenli olarak konuşun. Başka bir öğrenciye kötü muamelede bulunmalarını asla istemediğinizi söyleyin. Zorbalığa karşı birleşmiş ailelerden gelen öğrencilerin, ailelerinin onaylamayacağını bildikleri için zorbalığa katılma olasılıkları daha düşüktür.

Kanun kaçağı zorbalık

Evde herhangi bir zorbalığın olmasına izin vermeyin ve kardeş zorbalığı örnekleriyle sıkı bir şekilde ilgilenin.

Çocuğunuzu pozitif olmaya teşvik edin

Çocuğunuzun sınıf arkadaşlarının olumlu özelliklerini görmesini sağlamaya çalışın.

Model olun ve saygıyı teşvik edin

Bir örnek oluşturun ve başkalarına saygı duymayı teşvik edin. Ayrıca çocuğunuza şefkat, işbirliği, dostluk, diğerlerinin farklılıklarını kabul etme ve saygı gibi davranış ve değerlerin önemini öğretmek önemlidir.

Başkalarının haklarını açıklayın

Olayları başka birinin bakış açısından görmeyi ve başkalarının haklarının nasıl kötüye kullanılmaması gerektiğini vurgulayın.

Olayları bildir

Yalnızca çocuğunuzun dahil olduğu olayları değil, bildiğiniz tüm zorbalık olaylarını bildirdiğinizden emin olun. Hiçbir çocuğun acısının gereksiz yere devam etmesine izin vermeyin.

Girişkenliği teşvik edin

Çocuğunuza bir zorbanın gözünün içine bakma cesaretini göstermeyi, ona karşı çıkmayı ve uzaklaşmayı öğretin. Bu çok etkili bir zorbalık önleme tekniğidir ama aynı zamanda pratik de gerektirir. Çocuğunuzla evde pratik yapabilir ve ona nasıl daha iddialı olunacağını öğretebilirsiniz.

Saygı ve güven önemli

Çocuğunuza saygıyı öğretin ve onları önemseyen ve umursamayan insanları ayırt etmesine yardımcı olun. Çocuklar, kendilerine saygı göstermeyen insanlardan kaçınmak için becerilere ihtiyaç duyarlar.

Arkadaşlıklar kurmaya yardımcı olun

Sayılarda güvenlik vardır. Sağlam bir arkadaş grubuna sahip bir çocuk, çocuğunuza güven verecek ve onu dışlanmaktan alıkoyacaktır. Çocuğunuzun şefkatli ve gerçek arkadaşlıklar kurmasına ve sürdürmesine yardımcı olmak iyi bir fikirdir. Bu durum çocuğunuzu okul oyunları, oyun tarihleri ​​veya spor takımları gibi okul sonrası etkinliklere katılmaya teşvik etmek anlamına gelebilir.

Popüler Konu:  Çocuğumun zorbalığa uğradığını nasıl anlarım?

Duyguları görmezden gelme

Çocuğunuzu, duygularını ve öfkesini sadece içinde şişirmek yerine dile getirmesi için cesaretlendirin.

İnternet ve telefon kullanımını izleyin

İnternetin anonimliği, onu siber zorbalık için mükemmel bir üreme alanı yapar. Çocuğunuzun zorbalığa uğrama riskini azaltmak için, tüm bilgisayarları ortak bir evde tutun ve internet erişimini izleyin. Çocuğunuza, taciz edici bir mesaj veya metin alırsa size hemen söylemesini öğretin.
Kullanılabilir

Çocuğunuzun tüm savaşlarını onun için veremezsiniz. Ancak çocuğunuzun size ihtiyacı olduğunda her zaman orada olduğunuzu bilmesi önemlidir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu