Kötü niyetli metin mesajlarıyla nasıl başa çıkabilirim?

Giderek daha fazla çocuğun cep telefonu var veya en azından cep telefonuna erişimi var. Ne yazık ki, bunun doğrudan bir sonucu olarak, daha fazla çocuk küfürlü, incitici veya tehditkar metin mesajları gönderiyor ve gönderiliyor. Zorbalığın genellikle isimsiz olması ve mesajların gece veya gündüz herhangi bir zamanda alınabilmesi nedeniyle özellikle şiddetli bir zorbalık şeklidir. Okulda zorbalığa uğrayan bir çocuk artık okuldan eve geldiğinde, hafta sonları ve tatil günlerinde de zorbalığa maruz kalabilmektedir.

Zorbalar genellikle birinin yüzüne söylemeye cesaret edemeyecekleri şeyleri söyleyeceğinden kısa mesajlar daha şiddetli olabilir. Çocuğunuzu bu tür zorbalığa karşı korumak her zaman mümkün değildir, özellikle gençler söz konusu olduğunda, arkadaşlarıyla iletişim kurmanın ana yolu cep telefonu kullanmaktır ve telefonunu çıkarmak bir ceza gibi hissedebilir ve onu arkadaşlarından izole edebilir.

Çocuğunuzla bu tür zorbalık hakkında konuşmayı deneyin, ona bunun asla kabul edilemez olduğunu ve oluyorsa, bu konuda size gelmekten çekinmemeleri gerektiğini açıklayın. Çocuğunuz taciz edici mesajlar alıyorsa, mesajların kaydını tuttuğunuzdan ve ne zaman alındığına dair bir kayıt tuttuğunuzdan emin olun. Gerekli olduğunu düşünüyorsanız, numaralarını değiştirin ve sadece aile ve arkadaşlara vermelerini söyleyin. Hatta sosyal ağ sitelerinde numaralarını asla erişilebilir kılmadıklarından emin olun.

Popüler Konu:  Çocuğumun zorbalığa uğramaması için ne yapabilirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu