Çocuklar ne zaman yalan söylemeye başlar?

Çocuklar yalan söylemeyi çok erken yaşlardan, genellikle üç yaş civarında öğrenebilirler. Bu durum yetişkinlerin akıl okuyucu olmadıklarını ve belki de beladan kurtulmak ya da örtbas etmek için insanlara yanlış bilgiler verebileceklerini anlamaya başladıkları zamandır.

Çocuklar genellikle dört ila altı yaşları arasında daha fazla yalan söylemeye başlar. Vücut dilleri aracılığıyla veya iyi oyuncular olarak yalan söyleme konusunda daha yetenekli olabilirler. Ancak daha fazla açıklamaya zorlandıklarında genellikle kendilerini suçlarlar.

Araştırmalar, dört yaşındaki çocukların yaklaşık iki saatte bir, altı yaşındaki çocukların ise her 90 dakikada bir yalan söylediğini göstermiştir.

Çocuklar okula başladıklarında aslında daha sık yalan söylerler ve bunu daha inandırıcı bir şekilde yapabilirler. Yalanlar da daha karmaşık hale gelecek, kelime dağarcıkları genişleyecek ve diğer insanların nasıl düşündüklerini daha fazla anlamaya başlayacaklar. Sekiz yaşına kadar çocuklar yakalanmadan başarılı bir şekilde yalan söyleyebilirler.

Popüler Konu:  Çocuğumun zorba olabileceğini düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu