Çocuğumun yetenekli olup olmadığını nasıl anlarım?

İki yaşındaki çocuğunuzun yetenekli olup olmadığını anlamak çok zor olabilir. Bu yaşta ki tüm çocuklar inanılmaz bir hızda öğrenirler ve hepsi farklı şekilde gelişir, bu nedenle çocuğunuz bir konuda başarılı olabilirken, başka bir alanda gecikiyor olabilir.

Üstün zekalı çocukların neredeyse doğuştan ayırt edilebildiği durumlar olsa da çoğu durumda üstün zekalı çocuklar örgün eğitime ulaşana kadar, çok daha sonraları belirlenmez.

Ayrıca üstün yetenekli olarak tanımlanan çocukların, her alanda üstün yetenekli olmaktansa belirli bir alanda üstün olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu hatırlamakta fayda var. Bazı çocuklar akademik arayışlarda, diğerleri fiziksel aktivitelerde ve yine de diğerleri yaratıcı arayışlarda başarılı olacaktır.
Çocuğunuz üstün zekalılığın erken belirtilerini gösterse bile, sizinki gibi çok özel çocukların bile bu yaştaki diğer çocuklarla aynı ihtiyacı olduğunu hatırlamak en iyisidir: çok fazla teşvik, yeni şeyler denemek için bolca fırsat ve sevginiz ve desteğiniz. Bu şekilde.

Üstün yetenekli bir küçük çocuğu bile akademik odaklı bir ortama koymayı düşünmeyin bile. Çocuk uzmanları bunun gelişim için zararlı olduğu konusunda hemfikirdir. Bunun yerine çocuğunuzun okul öncesi yıllarını dolu dolu geçirmesine, oyun yoluyla öğrenmesine ve daha sonra akademik ve diğer başarılar için endişelenmesine izin verin.

Popüler Konu:  Çocuğuma konuşma sanatını nasıl öğretirim?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu