Çocuğuma konuşma sanatını nasıl öğretirim?

Farkında bile olmadan çocuğunuza konuşma sanatını öğretiyorsunuz. Bu aynı zamanda, bu yaştaki bir çocuğun ne yapmak istediğini tarif etmesi veya diğer insanlara veya çocuklara yaptırması zor olduğu için de geçerlidir. Örneğin, bir konuşma sırasında, her “özür dilerim” dediğinizde, çocuğunuz bunun bir sohbete girmenin doğru yolu olduğunu anlar.

Çocuğunuzla biraz zaman geçirip de oynayabilir misiniz diye sorduğunuzda, aslında çocuğunuza bir etkinliğe nasıl katılacağını öğretiyorsunuz. Çocuğunuza başka bir çocuğa üç tekerlekli bisikletine binip binemeyeceğini sormasını söylerseniz, çocuğunuza oyun sırasında sırasını istemesini öğretmiş olursunuz.

Çocuğunuza, bir ikram için teşekkür etmesi için onu teşvik ettiğinizde nasıl minnettarlık gösterileceğini öğretirsiniz. “Ben kumla doldururken sen kovayı tut” çocuğunuza işi nasıl bölüşeceğini öğretir. Çocuğunuza bazı şeylerin sizi üzdüğünü, kızdırdığını veya mutlu ettiğini söylerseniz, aslında çocuğunuza duygularını nasıl ifade edeceğini öğretmiş olursunuz.

Çocuğunuza bağırmak onu korkutabilir veya sık sık tekrarlanırsa söyledikleriniz görmezden gelinir.

Popüler Konu:  Yatak ıslatma neden olur?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu