İki çocuğum sürekli birbiriyle yarışıyor. Endişelenmeli miyim?

Küçük bir rekabet kimseye zarar vermedi ama küçükler eğlenceyi kaçıracak kadar kazanmaya odaklanmamalılar. Çocuklarınız kazanmaktan ve kaybetmekten paha biçilmez dersler alabilir ve kendilerini ne kadar zorlarsa becerilerinin gelişeceğini fark edeceksiniz.. Fakat çocuklarınızın rekabetçi çizgilerinin kontrolden çıkmasına izin vermemeniz önemlidir.

Küçük çocuğunuza iyi bir kazanan ve iyi bir kaybeden olmayı ve her zaman kurallarına göre oynamayı öğretin. İyi bir kazanan övünmemeyi bilir ve iyi bir kaybeden somurtmamayı bilir. Bunu genç yaşta aşılamak önemlidir. Çünkü küçük bir çocuğun kaybederse bir kayış atması uygun olsa da bir genç için uygun değildir.

Oyunun herkes için adil olduğu anlamına geldiği için kurallara göre oynamak da önemlidir. Çocuğunuz oyunun kurallarını anlamakta zorlanıyorsa, ya biraz daha kolay bir şey denemesini önerin ya da onun için basitleştirin.

Onlara kazanmanın en önemli kısım değil, katılmak olduğunu öğretmeniz çok önemlidir. Bu sayede kazanma baskısı olmadan oyunun tadını çıkarabilecekler.

Ne yazık ki, oyuncuların her ikisi de aşırı rekabetçiyse, normalde sakin bir oyun oldukça hızlı bir şekilde kontrolden çıkabilir. Kurallar değişmeye devam ederse veya bir çocuk hile yapmaya başlarsa, oyunu bitirmenin zamanı gelmiştir. Çocuklar aşırı rekabetçi olduklarında, kendilerini zaferleri üzerinde değerlendirmeye başlayabilirler ve ilkini kazanana kadar başka bir oyuna dahil olmaktan kaçınabilirler.

Bu size tanıdık geliyorsa, sorunun ne olduğunu öğrenmek için küçük çocuğunuzla konuşun. Küçük kardeş sadece büyük kardeşe bakıyor ve onlar gibi olmak istiyor olabilir. Olayları perspektife koyduklarından ve asla kazanmaları için onlara baskı yapmadıklarından emin olun.

Ayrıca bir kardeş diğerine karşı her zaman kazanırsa, onlarla oturun ve erkek veya kız kardeşlerine bir başlangıç ​​ya da handikap vermelerini önerin. Bu şekilde, biri diğerinden daha yetenekli olsa bile herkes kazanma şansı elde eder.

Popüler Konu:  Okul çağındaki çocuğum neden küfür ediyor?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu