Kitap kurdu nasıl yetiştirilir?

Çocuğunuzda okuma sevgisini ne kadar erken teşvik etmeye başlarsanız, o kadar iyidir. Okumanın önemine değer verilen bir evde kitaplarla çevrili büyüyen bir çocuğun, hevesli bir okuyucu olma şansı çok daha yüksektir. Peki aileler kitap kurdu yetiştirmek için tam olarak ne yapabilir?

Çocuğunuza okuyun: Bu durum evinizde düzenli bir rutin olmalıdır. Her gece bir saat kitap okumaya zaman ayırın, çocuklar yavaşlarken yatmadan önce iyi bir zamandır. Çocuğunuzun odasında kitaplara ayrılmış bir kitap rafı bulundurun. Doğum günleri ve Noel için, çocuğunuza kitap verin ya da büyüdükçe, kendi kitaplarını seçebilmeleri için kitap kuponları verin. Odalarında bir raf kitap, okumaya olan ilgilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

iyi bir rol model olun. Çocuğunuzun iyi bir rol modeli yoksa, okuma sevgisini teşvik etmek zordur. Her akşam kitap okumak için zaman ayırın ve televizyonu bir saat kapatın.

Çocuğunuzun ilgisini çeken konuları bulun. Belki çocuğunuz sporu veya dinozorları seviyor, belki de masalları veya sihri seviyor? Çocuğunuzun ilgisini çekeceğini düşündüğünüz kitapları bulmak, deneyimden zevk alma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Kitapçıları ve kütüphaneyi birlikte ziyaret edin. Çocuğunuzu düzenli olarak bir kütüphaneye veya kitapçıya götürmek, onu okuma sevincine maruz bırakacaktır. Pek çok kitapçı ve kütüphanede, çocuğunuzun da seveceğinden emin olacağı bir hikaye saati vardır.

Popüler Konu:  Çocuğumun renkleri nasıl öğrenebilir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu