Çocuğumun korkularını yenmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğunuz büyüdükçe, küçükken sahip olduğu korkuların büyüdüğünü ve yerini daha sofistike bir korku markasına bıraktığını göreceksiniz. Korkuların çoğu, ölüm, kaybolma, ebeveynlerinin boşanması, hırsızlık gibi gerçek kelimelere dayanacak. Ancak bazıları karanlıkta ortaya çıkan hayaletler ve canavarlar gibi hayali dünyada kalmaya devam edecek.Peki onun korkularını hafifletmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  • Onu dinleyin ve korkularını ciddiye aldığınızı bildiğinden emin olun.
  • Ona asla yalan söyleme, sana savaş, ölüm veya boşanma hakkında zor sorular sorarsa, ona doğru cevap ver. Ona ihtiyacından fazla bilgi vermenize gerek yok, basit bir cevapla tatmin olacaktır.
  • Odasında canavar arıyormuş gibi yaparak onun fantezilerini şımartmayın. Bunu yaparak, yatak odasında canavarlar olduğuna da inandığınızı ona yeniden doğrulamış oluyorsunuz.
  • Küçük bir rehberlikle onu korkularıyla yüzleşmesi için cesaretlendirin ve sonunda bunların üstesinden geldiğinde çok şey başarmış gibi hissedecektir.
  • Yatak odasının penceresini kilitlemesi, gece lambasıyla uyuması ya da korkusuyla baş etmesine yardımcı olması için bir köpekten kaçınmak için yolun karşısına geçmesi gerekiyorsa, bu seçimleri yapmasına izin verin.

Popüler Konu:  Çocuğumun yetenekli olup olmadığını nasıl anlarım?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu