Çocuğuma sorumluluk almayı nasıl öğretebilirim?

Çocuğunuz henüz bir bitki veya hayvana gerektiği gibi bakamıyor olsa da beslenme ve sulama konusunda yardımcı olabilir ve bu onun sorumluluğu öğrenmesine yardımcı olacaktır. Dört yaşındaki çocuğunuzdan bir bitkinin veya bahçenizin küçük bir bölümünün sulanması ve bakımı için yardım isteyin. Bitkilerin büyüyüp çiçek açmasını veya meyve vermesini izlemek onun için harika olacak, özellikle de bunda parmağı olduğunu bildiği için…

Ona bitkilerini nasıl sulayacağını öğretmenin en kolay yolu, ona uzun ağızlı küçük bir sulama kabı almaktır. Bu durum doluyken bile tutması kolay olacak ve uzun ağız, dökülmeleri en aza indirecektir. Ona birkaç kez nasıl yapıldığını göster ve sonra bunu onun sorumluluğu haline getir. Ancak bitkileri ne zaman sulayacağını tam olarak bilemeyecek. İşte bu yüzden ona güzelce hatırlat.

Evcil hayvanlarınızı beslemeye gelince, bu küçük çocuğunuz için gerçekten heyecan verici olacak. Fakat hayvanları ne zaman besleyeceğini ve sulayacağını, kaselere ne kadar yiyecek koyacağını ve su kaplarının ne zaman doldurulması gerektiğini ona hatırlatman gerekecek.

Burada güvenlik önemlidir. Çocuğunuza, kaseleri doldururken hayvanların yanında olmaması gerektiğini ve asla hayvanlarla dalga geçmemesi ve yiyeceklerini onlardan almaya çalışmaması gerektiğini öğretin. Yiyeceklerini onlardan almaya çalışırsanız, hayvanlar saldırganlaşabilir.

Popüler Konu:  Kitap kurdu nasıl yetiştirilir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu